Partnerzy portalu:

AktualnościHot NewsAgnieszka Maliszewska w Brukseli: Kluczowe wyzwania unijnego rolnictwa

Agnieszka Maliszewska w Brukseli: Kluczowe wyzwania unijnego rolnictwa

Opublikowane:

Przed posiedzeniem AGRIFISH w Brukseli odbyło się spotkanie przedstawicieli COPA-COGECA z Ministrem Rolnictwa Węgier Istvánem Nagy. Agnieszka Maliszewska, Pierwsza Viceprezydent COGECA, poruszyła kluczowe kwestie związane z wyzwaniami unijnego rolnictwa, w tym importem ukraińskich produktów oraz wsparciem dla młodych rolników.

18 listopada w Brukseli, przed posiedzeniem Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), odbyło się spotkanie przedstawicieli COPA-COGECA z Ministrem Rolnictwa Węgier, Istvánem Nagy. W wydarzeniu uczestniczyli Elli Tsiforou – Sekretarz Generalna Copa-Cogeca, Nikolaus Berlakovich – Pierwszy Viceprezydent COPA oraz Agnieszka Maliszewska – Pierwsza Viceprezydent COGECA i Dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka. Rozmowy skoncentrowano na wyzwaniach stojących przed unijnym rolnictwem oraz spółdzielniami rolniczymi.

Wyzwania związane z importem ukraińskich produktów

Agnieszka Maliszewska w swoim wystąpieniu szczególną uwagę poświęciła problemom wynikającym z importu zbóż i innych produktów rolnych z Ukrainy. W kontekście liberalizacji handlu z Ukrainą, zaznaczyła konieczność wypracowania odpowiednich mechanizmów wspierających unijnych rolników, zwłaszcza z obszarów graniczących z Ukrainą.

Żyjemy w niezwykłych czasach. Doświadczamy wojny w Europie, na Bliskim Wschodzie, bardziej ekstremalnych i niestety dramatycznych wydarzeń klimatycznych, napięć geopolitycznych i niepewności. Dla mnie, osoby pochodzącej z Polski, kraju graniczącego z Ukrainą i pracującej dla spółdzielni mleczarskich, jasne jest, że współpraca między rolnikami jest kluczowym elementem europejskiego rolnictwa – podkreśliła Maliszewska.

Spółdzielnie rolnicze w centrum uwagi

Maliszewska wskazała na kluczową rolę spółdzielni rolniczych w tym trudnym czasie. Podkreśliła, że sektor rolniczy potrzebuje dedykowanych narzędzi wsparcia, w szczególności skierowanych do młodych rolników. Zaznaczyła również znaczenie ochrony kluczowych sektorów, takich jak mleczarstwo, które mierzy się z zagrożeniami, m.in. wirusem niebieskiego języka.

To było bardzo dobre spotkanie, które przebiegło w miłej atmosferze zrozumienia problemów rolnictwa i spółdzielni rolniczych – dodała.

COPA-COGECA o przyszłości europejskiego rolnictwa

Na oficjalnym profilu COPA-COGECA w portalu X opublikowano podsumowanie spotkania. Wskazano kluczowe postulaty organizacji, w tym wsparcie dla ambitnego budżetu Wspólnej Polityki Rolnej (CAP) po 2027 roku, sprzeciw wobec umowy Mercosur oraz kontynuację dyskusji nad przyszłością strategicznych sektorów rolnictwa.

Przedstawiciele COPA-COGECA przekazali także list otwarty w sprawie polityki handlowej, podpisany przez ponad 50 członków z 27 państw członkowskich.

Musimy omówić, jak postępować, zgodnie z jakimi zasadami i metodami oraz kwestie importu produktów rolnych z Ukrainy – podkreślił István Nagy, Minister Rolnictwa Węgier.

Zobacz także: Niemiecki rynek mleka: wysokie ceny, mała produkcja i brak logiki rynkowej

ŹródłoPIM

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...