Akcja Kukurydza to cykl spotkań szkoleniowo – warsztatowych Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Zapoczątkowany został 4 lata temu i co roku pozwala hodowcom bydła z całej Polski oszacować przewidywany termin zbioru swojej kukurydzy. Zbierając roślinę przy odpowiedniej suchej masie (33-35%) można zmaksymalizować efektywność produkcji mleka z posiadanego areału i bazy paszowej gospodarstwa.
Kiszonka z kukurydzy zebrana w optymalnej fazie będzie cechowała się: – wysoką zawartością skrobi, co przełoży się na wysoką wartość energetyczną – wysoką strawnością części wegetatywnych (łodygi, liście) co podnosi pulę dostępnych dla krowy składników pokarmowych – prawidłową fermentacją i wysoką stabilnością
By wziąć udział w Akcji należy odpowiednio przygotować roślinę do badań: – ściąć ją w dniu akcji – ścinamy na wysokości na jakiej planowane jest koszenie – rośliny ścinamy w głębi pola (co najmniej 25m od granicy działki) – roślina powinna być co najmniej w dojrzałości mleczno-woskowej Tegoroczna Akcja zostanie przeprowadzona w 35 lokalizacjach na terenie całego kraju.
PFHBiPM przygotowała dwa warianty wydarzenia (MINI i MAX). Warsztaty w wersji MINI będą oferowały badanie dostarczonych rośli na zawartość suchej masy i oszacowanie terminu zbioru. Hodowcy mają też możliwość konsultacji z niezależnymi doradcami żywieniowymi oraz doradcami ogólnymi zajmującymi się somatyką w mleku, planami nawozowymi czy audytami dobrostanu. W wersji MAX partnerem w wydarzeniu będzie firma Claas Polska. Tutaj dodatkowo będzie miał miejsce blok wykładowy (doradcy PFHBiPM i przedstawiciel firmy Claas Polska) oraz pokaz polowy sieczkarni Claas z corncrackerem Shredlage. Hodowcy będą mogli ocenić materiał kiszonkarski sporządzony w tej technologii.
Autor: Arkadiusz Kaźmierczak