Partnerzy portalu:

AktualnościAlarmujące zagrożenie dla małych gospodarstw: Wprowadzenie nowego wymogu może zlikwidować produkcję zwierzęcą

Alarmujące zagrożenie dla małych gospodarstw: Wprowadzenie nowego wymogu może zlikwidować produkcję zwierzęcą

Opublikowane:

Lubelska Izba Rolnicza bije na alarm, apelując o zniesienie obowiązku posiadania płyty gnojowej dla gospodarstw poniżej 20 DJP. Wprowadzenie tego wymogu grozi całkowitą likwidacją małych gospodarstw rodzinnych, które utrzymują kilka sztuk zwierząt.

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej opublikował stanowisko w sprawie nowego wymogu dotyczącego posiadania płyty gnojowej dla gospodarstw o liczbie zwierząt poniżej 20 DJP, który ma wejść w życie 31 grudnia 2024 r.

LIR wskazuje, że rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, zmusi rolników do dostosowania powierzchni lub pojemności posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów określonych w Programie, w terminie do dnia:

  1. 31 grudnia 2021 r. w przypadku podmiotów prowadzących chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie większej niż 210 DJP, w tym podmiotów prowadzących chów lub hodowlę drobiu powyżej 40 000 stanowisk lub chów lub hodowlę świń powyżej 2000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior;
  2. 31 grudnia 2024 r. – w przypadku podmiotów prowadzących chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP.

Wymóg posiadania płyty gnojowej – groźba dla małych gospodarstw

Zdaniem Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej, nowe przepisy stawiają pod znakiem zapytania przetrwanie małych gospodarstw prowadzących produkcję zwierzęcą. „Jak wynika z w/w podpunktu wszystkie gospodarstwa prowadzące produkcję zwierzęcą z dniem 1 stycznia 2025 r. będą zobowiązane do przystosowania gospodarstwa do w/w rozporządzenia. Działanie takie spowoduje całkowite wyeliminowanie małych gospodarstw rodzinnych trzymających po kilka sztuk zwierząt” – czytamy w oświadczeniu Izby.

LIR wnosi o zmianę terminu wprowadzenia obowiązku posiadania płyty gnojowej oraz proponuje przepisy, które umożliwią kontynuację produkcji zwierzęcej na dotychczasowych warunkach dla gospodarstw do 20 DJP.

Jak czytamy „możliwe jest czasowe, jednak nie dłużej niż przez okres 6 miesięcy od dnia utworzenia każdej z pryzm, przechowywanie obornika bezpośrednio na gruntach rolnych, przy czym:

  1. pryzmy lokalizuje się poza zagłębieniami terenu, na możliwie płaskim terenie, o dopuszczalnym spadku do 3 proc., w miejscu niepiaszczystym i niepodmokłym, w odległości większej niż 25 m od linii brzegu wód powierzchniowych, pasa morskiego i ujęć wód, jeżeli nie ustanowiono strefy ochronnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne;
  2. lokalizację pryzmy oraz datę złożenia obornika w danym roku na danej działce zaznacza się na mapie lub szkicu działki, które przechowuje się przez okres 3 lat od dnia zakończenia przechowywania obornika;
  3. obornik na pryzmie ponownie przechowuje się w tym samym miejscu po upływie 3 lat od dnia zakończenia uprzedniego przechowywania obornika”.

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej podkreśla, że wniosek o zmiany w przepisach wynika z charakterystyki gospodarstw w regionie lubelskim, gdzie produkcja zwierzęca odgrywa istotną rolę.

Zobacz także: ZPPM zaprasza na bezpłatne szkolenie dla producentów i przetwórców mleka

ŹródłoLIR

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...