Partnerzy portalu:

RynkiRynek mlekaAnalitycy Credit Agricole: Ceny skupu bydła zaczną spadać

Analitycy Credit Agricole: Ceny skupu bydła zaczną spadać

Opublikowane:

Eksperci prognozują, że w najbliższych kwartałach ceny skupu bydła w UE będą stopniowo spadać. Powodem jest odbudowa pogłowia bydła, która jest wspierana przez wysoką opłacalność jego produkcji.

W ostatnich miesiącach ceny skupu bydła były relatywnie stabilne, co było spowodowane ograniczoną podażą żywca. Jednak analitycy Credit Agricole przewidują, że w kolejnych kwartałach sytuacja się zmieni.

Odbudowa pogłowia bydła a ceny skupu

Analitycy podtrzymują ocenę, że w kolejnych kwartałach obserwowana będzie stopniowa odbudowa pogłowia bydła w UE. To zjawisko jest wspierane przez bardzo wysoką na tle historycznym opłacalność produkcji bydła.

„Będzie to oddziaływało w kierunku spadku cen skupu. Pod koniec 2024 r. obniżki cen skupu ograniczane będą przez oczekiwany przez nas silniejszy popyt na wołowinę wspierany przez ożywienie gospodarcze w strefie euro. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza jest tempo odbudowy pogłowia bydła w UE” – zaznaczają twórcy raportu.

Wzrost polskiego eksportu wołowiny mimo spadku cen

Według danych Credit Agricole, wartość polskiego eksportu wołowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) w okresie od stycznia do grudnia 2023 r. zwiększyła się o 4,1 proc. r/r. Wzrost ten był jednak niższy niż w 2022 r., kiedy to wyniósł 31,4 proc. Analitycy podkreślają, że w 2023 r. wzrost wartości eksportu był efektem zwiększenia wolumenu sprzedaży, a nie wyższych cen uzyskiwanych przez eksporterów.

Pomimo spadku cen skupu bydła, opłacalność jego produkcji nadal jest wysoka. W styczniu 2024 r. relacja cen żywiec/pasza wyniosła 5,26, co oznacza, że za 1 kg żywca można było kupić 5,26 kg paszy. To o 0,46 pkt więcej niż rok wcześniej.

Prognoza cen skupu bydła na koniec 2024 r. i 2025 r.

Analitycy Credit Agricole przewidują, że cena skupu bydła w Polsce na koniec 2024 r. wyniesie ok. 9,20 zł/kg, a na koniec 2025 r. 9,50 zł/kg. Oznacza to, że ceny skupu będą niższe niż obecnie, ale nadal będą na relatywnie wysokim poziomie.

Zobacz także: Sukces spółdzielni rolniczej: Aż 150 proc. wartości udziałów dla spółdzielców z OSM Końskie

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...