Partnerzy portalu:

RynkiRynek mlekaAnaliza rynku mleczarskiego: wzrosty cen masła, mleka i serów oraz ich wpływ...

Analiza rynku mleczarskiego: wzrosty cen masła, mleka i serów oraz ich wpływ na branżę

Opublikowane:

Ostatnie miesiące przyniosły dynamiczne zmiany na rynku mleczarskim. Gwałtowne wzrosty cen masła, stabilizacja w segmencie mleka w proszku oraz zmiany cen serów pokazują, jak globalne i lokalne czynniki wpływają na polską i europejską gospodarkę mleczarską.

Silne wzrosty cen masła

Ceny masła na rynku hurtowym w Unii Europejskiej osiągnęły we wrześniu poziomy zbliżone do rekordowych, przekraczając 8000 EUR/t. W polskich sklepach detalicznych przełożyło się to na wzrost ceny 200-gramowej kostki do około 7 PLN. Od początku października widać jednak oznaki wyhamowania trendu wzrostowego. Kontrakty na listopad i grudzień wskazują na stabilizację cen surowca, co daje nadzieję na utrzymanie obecnych cen detalicznych w okresie świątecznym.

Wzrost produkcji mleka mimo zagrożeń

Produkcja mleka w UE w pierwszych siedmiu miesiącach 2023 roku wzrosła o 0,7% dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym. W Polsce cena skupu mleka wzrosła o 3,57% w sierpniu, co w skali roku oznacza wzrost o 9,43%. Wzrosty te kontrastują jednak z obawami związanymi z wirusem niebieskiego języka (BTV 3), który rozprzestrzenia się w wielu krajach UE. Choć dostępna szczepionka jest bardziej skuteczna u owiec niż u krów, wirus może wpłynąć na podaż mleka w nadchodzących miesiącach, szczególnie w krajach dotkniętych epidemią, takich jak Francja czy Niemcy.

Odwrócenie trendu spadkowego na rynku mleka w proszku

Ceny mleka w proszku (SMP i WMP) w Europie wzrosły odpowiednio o 4,71% i 6,16% w przedostatnim tygodniu września. Pełnotłuste mleko w proszku (WMP) osiągnęło ceny około 4300 EUR/t, napędzane głównie popytem eksportowym z Afryki i Azji Południowo-Wschodniej. Wzrost cen wynika również z ograniczonej produkcji, zwłaszcza w Irlandii, oraz z potrzeb odbudowy zapasów przez europejskich producentów.

Rosnące ceny serów na rynku europejskim

Sery, takie jak Edam i Gouda, odnotowały znaczące wzrosty cen na rynku europejskim – odpowiednio o 7,7% i 3,4% w ostatnim miesiącu. Produkcja serów w UE wzrosła o 9,4% w 2023 roku i ma wzrosnąć o kolejne 5% w 2024 roku. Ograniczona podaż mleka oraz wysokie ceny na rynkach zachodnich sprzyjają eksportowi polskich serów, które są bardziej konkurencyjne cenowo. Eksport serów stanowił aż 53% całkowitego eksportu produktów mleczarskich z Polski w 2023 roku.

Podsumowanie

Rok 2023 był dla branży mleczarskiej czasem intensywnych zmian. Wzrosty cen masła i mleka w proszku, obawy o stabilność podaży mleka w związku z wirusem niebieskiego języka oraz dynamiczne zmiany w cenach serów obrazują złożoność tego sektora. Jednocześnie rosnący eksport i zwiększona produkcja serów pokazują, że polska branża mleczarska skutecznie dostosowuje się do globalnych wyzwań, wykorzystując swoją konkurencyjność na międzynarodowych rynkach.

Dalsze prognozy wskazują na możliwość stabilizacji cen, ale wiele zależy od rozwoju sytuacji związanej z wirusem BTV 3 oraz globalnego popytu na produkty mleczarskie. Branża musi być przygotowana na kolejne wyzwania, równocześnie wykorzystując swoje szanse na rozwój i wzmocnienie pozycji na rynku światowym.

Zobacz także: Mlekovita niezmiennie liderem rankingu Złota Setka Podlaskiego

Źródłoagronomist.pl

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...