Partnerzy portalu:

AktualnościApel mleczarzy: Polska i Ukraina wzywają do dialogu w sprawie importu zboża

Apel mleczarzy: Polska i Ukraina wzywają do dialogu w sprawie importu zboża

Opublikowane:

W obliczu narastającego konfliktu na granicy Polski i Ukrainy dotyczącego importu zboża, branże mleczarskie obu krajów podjęły inicjatywę apelowania o „konstruktywny dialog”. Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy wraz z Polską Izbą Mleka zwróciły się do rządów Polski i Ukrainy, prosząc o wspólne rozwiązanie problemu, który zagraża stabilności i rozwojowi sektora mleczarskiego w obu państwach.

Od września 2023 roku, polski i ukraiński sektor mleczarski wielokrotnie podkreślał, że nie może stać się ofiarą braku porozumienia w sprawie importu zboża. Mleko i jego produkty, które są ważnym elementem wymiany handlowej między Polską a Ukrainą, nie powinny ponosić konsekwencji braku dialogu. Z danych Polskiej Izby Mleka wynika, że eksport produktów mleczarskich na Ukrainę stanowi 3% polskiego eksportu, z pozytywnym saldem wynoszącym ponad 97 mln euro rocznie, co świadczy o silnych więzach handlowych i wzajemnym uznaniu jakości polskich produktów na rynku ukraińskim.

Zamknięcie granic i ograniczenia w wymianie handlowej mogą przynieść „ogromne kłopoty” dla sektora mleczarskiego, zwłaszcza w Polsce. Polska Izba Mleka, reprezentowana przez prezes Agnieszkę Maliszewską, podkreśla wagę kontynuacji współpracy, aby zapewnić ukraińskim konsumentom dostęp do polskich produktów mleczarskich oraz stabilne ceny dla polskich rolników. Maliszewska zaznacza również, że obecna sytuacja polityczna i globalne wyzwania mogą negatywnie wpłynąć na polskie mleczarstwo, podnosząc koszty dostaw i komplikując logistykę.

Z kolei Arsen Didur, dyrektor Związku Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy, wyraża wdzięczność dla Polski za wsparcie po ataku Rosji na Ukrainę i podkreśla potrzebę silnej współpracy w branży mleczarskiej. Wspólna praca nad rozwojem sektora, wymiana wiedzy i inwestycje po obu stronach granicy mogą przynieść korzyści obu krajom.

Apel mleczarzy z Polski i Ukrainy jest ważnym głosem w dyskusji na temat przyszłości współpracy handlowej i gospodarczej między dwoma krajami. Wzywa do rozwiązania sporu i podkreśla, że sektor mleczarski, podobnie jak inne gałęzie rolnictwa, zasługuje na uwagę i wsparcie w celu zapewnienia stabilności i rozwoju.

Zobacz także: Wojciechowski apeluje o zrozumienie dla rolników w kontekście relacji handlowych z Ukrainą

ŹródłoPAP

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...