Partnerzy portalu:

AktualnościApel o wzmocnienie ochrony bydła przed wilkami: Prośba prezesa PZHiPBM do Ministerstwa

Apel o wzmocnienie ochrony bydła przed wilkami: Prośba prezesa PZHiPBM do Ministerstwa

Opublikowane:

W obliczu rosnącej liczby ataków wilków na zwierzęta gospodarskie w całej Polsce, Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego (PZHiPBM), apeluje do ministerstwa klimatu i środowiska o zwiększenie wsparcia w zakresie ochrony bydła. Proponuje szereg rozwiązań mających na celu zmniejszenie strat wśród hodowców.

Zwracając się z prośbą o lepszą ochronę zwierząt gospodarskich przed wilkami, Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM podnosi problem niewystarczającej obrony bydła przed drapieżnikami. Incydenty z udziałem wilków, niegdyś ograniczające się do pojedynczych regionów, obecnie dotykają całego kraju, zmuszając rolników do szukania nowych rozwiązań.

W obowiązującym prawie odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez wilki spoczywa na Skarbie Państwa i jest realizowana przez Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska. Prezes PZHiPBM zwraca uwagę, że obecne procedury wyceny szkód są często niesprawiedliwe, szczególnie z uwagi na zapisy ograniczające wypłatę odszkodowań do szkód wyrządzonych wyłącznie w ciągu dnia, podczas gdy zwierzęta są bez bezpośredniej opieki.

Przepisy, jak zauważa Zarzecki, są sprzeczne z nowoczesnymi metodami hodowli, w tym z zaleceniami Krajowego Planu Strategicznego dotyczącego dobrostanu zwierząt, które przewidują utrzymywanie zwierząt na wolnym wybiegu przez znaczną część roku.

Prezes PZHiPBM podkreśla pilną potrzebę dostosowania prawa do realiów hodowli oraz zwiększenia finansowania na środki ochronne, takie jak elektryzatory, flagi do ochrony pastwisk, psy pasterskie oraz budowę ogrodzeń. Apeluje również o uruchomienie kampanii edukacyjnych, mających na celu podniesienie świadomości rolników o dostępnych metodach ochrony przed drapieżnikami.

Zmieniająca się dynamika ataków wilków na bydło w Polsce wymaga zatem pilnych działań zarówno na poziomie legislacyjnym, jak i praktycznym, by zapewnić bezpieczeństwo zwierząt gospodarskich oraz minimalizować straty hodowców. Zarzecki wierzy, że proponowane środki ochrony przyczynią się do poprawy sytuacji i pozwolą na skuteczniejszą walkę z problemem ataków wilków na bydło w Polsce.

Zobacz także: 9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

ŹródłoPZHiPBM

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...