Ruszył kolejny etap realizacji unikatowego programu sieci – “Partnerzy w dekarbonizacji 2030”.
Auchan Polska rozpoczęło drugi etap programu „Partnerzy w dekarbonizacji 2030”. To pionierska inicjatywa, mająca na celu zaangażowanie dostawców w proces dekarbonizacji łańcucha wartości i tworzenie niskoemisyjnej oferty produktowej. Program, zainicjowany w 2023 roku, ma na celu zachęcanie partnerów Auchan do wdrażania praktyk przyjaznych środowisku poprzez zapewnienie wsparcia i narzędzi pomocnych w zmniejszaniu śladu węglowego.
Wspólny cel dekarbonizacji
„Jesteśmy głęboko przekonani, że dla osiągnięcia wymiernego sukcesu w dekarbonizacji łańcucha wartości potrzebny jest wspólny wysiłek i zaangażowanie wszystkich tworzących go stron. To poczucie wspólnego celu jest w naszym projekcie szczególnie ważne. Jako sieć dążymy do tego, aby nasza oferta była coraz bardziej niskoemisyjna i takie produkty chcemy promować. Dlatego zależało nam, aby nasi partnerzy zrozumieli, jak to wpisuje się w założenia planu klimatycznego Auchan, który zakłada redukcję naszego śladu węglowego z emisji pośrednich w całym łańcuchu wartości o 25% do 2030 r.,” mówi Ewa Malecka, dyrektor CSR w Auchan Polska.
Etapy programu i zaangażowanie dostawców
W pierwszym etapie, który wystartował w 2023 roku, firma wyselekcjonowała dziewięć priorytetowych kategorii produktowych, odpowiadających za blisko 40% śladu węglowego Auchan w zakresie emisji pośrednich. Do programu zaproszono ponad 200 dostawców, z których blisko 90% wypełniło specjalną ankietę klimatyczną.
Ewa Malecka podkreśla: „Faza inicjująca projekt w ubiegłym roku, skierowana do pierwszej grupy ponad 200 naszych dostawców, okazała się prawdziwym sukcesem i spotkała się z bardzo dobrym odbiorem. Cieszy to tym bardziej, że grupę tę stanowili dostawcy najbardziej emisyjnych kategorii produktowych, odpowiadających za blisko 40% naszego śladu węglowego w zakresie 3 (emisji pośrednich). Jeszcze w tym roku planujemy zwiększyć tę wartość do 60%, a do roku 2026 programem objęci zostaną już wszyscy dostawcy naszej sieci.”
Aktywna współpraca i wsparcie
Program „Partnerzy w dekarbonizacji” zakłada aktywne zaangażowanie uczestników i stałą współpracę. Kluczowe elementy to otwarte dyskusje, dzielenie się wyzwaniami i pomysłami, bieżące cele klimatyczne oraz wskaźniki emisji produktów. Dzięki temu możliwe jest efektywne prowadzenie działań i realizacja zobowiązań w ramach wyznaczonych ram czasowych.
Indywidualne podejście i narzędzia wsparcia
Dla firm przystępujących do programu przygotowano specjalną ankietę dojrzałości klimatycznej, która pozwala ocenić dotychczasowe praktyki i zaawansowanie w drodze do dekarbonizacji. Na podstawie wyników ankiety Auchan dostosowuje wsparcie do konkretnych potrzeb i kontekstu operacyjnego, technicznego oraz finansowego każdego z dostawców.
Opracowano także przewodnik dla dostawców, który opisuje założenia programu, wyjaśnia podejście Auchan i określa oczekiwania sieci wobec partnerów. Dodatkowo przewodnik przedstawia zasoby i narzędzia dostępne dla dostawców, w tym listę często zadawanych pytań i odpowiedzi oraz dostęp do porad ekspertów dzięki uruchomionej infolinii.
Dźwignie dekarbonizacji i gotowe rozwiązania
Auchan zachęca swoich dostawców do dekarbonizacji poprzez odpowiednie plany aktywacji i programy, obejmujące poprawę efektywności energetycznej, przejście na zrównoważone praktyki rolnicze, zmniejszenie ilości odpadów oraz wykorzystanie materiałów z recyklingu. Do tej pory w ramach programu przygotowano około 100 gotowych rozwiązań, tzw. dźwigni dekarbonizacji, wraz z kalkulatorem wpływu na emisje CO2, dostosowanym do objętych programem kategorii produktowych.
Trzy etapy realizacji programu
Realizacja programu została podzielona na trzy etapy, z perspektywą osiągnięcia celów dekarbonizacji do 2030 roku. Drugi etap, obejmujący lata 2024-2026, zakłada rozszerzenie programu do 15 kategorii produktów i ponad 300 dostawców, co pozwoli na uzyskanie pokrycia emisji CO2 na poziomie 60% w zakresie emisji pośrednich. Do końca 2026 roku do programu dołączą wszyscy dostawcy Auchan w Polsce.
Monitorowanie i ocena postępów
Ostatni etap, obejmujący lata 2027-2030, skoncentruje się na zapewnieniu, że wszyscy dostawcy sukcesywnie rozwijają ofertę niskoemisyjną. Osiągnięcia w zakresie dekarbonizacji będą corocznie mierzone i analizowane, co pozwoli na bieżącą ocenę postępów, podkreślanie osiąganych sukcesów i dzielenie się najlepszymi praktykami.
Zobacz także: Aktualna sytuacja na rynkach mleczarskich według raportu Komisji Europejskiej