Australijski oddział nowozelandzkiej firmy mleczarskiej Fonterra jest wystawiony na sprzedaż. Według australijskich mediów, FrieslandCampina wyraziła poważne zainteresowanie. Sama firma nie komentuje tych doniesień.
FrieslandCampina i Pacific Equity Partners (PEP) złożyły niezamówioną ofertę na część lub całość australijskiego ramienia Fonterry, donosi autorytatywna gazeta The Australian. Gazeta powołuje się na źródła w branży mleczarskiej.
Mówi się, że FrieslandCampina i australijska firma inwestycyjna PEP złożyły swoje oferty już pod koniec 2023 roku. Gazeta Weekly Times podała niedawno, że osoby wtajemniczone twierdzą, że FrieslandCampina i francuski Lactalis nadal biorą udział w wyścigu o australijskie operacje Fonterry. Obie firmy musiałyby wówczas spełnić wymagania dotyczące inwestycji zagranicznych na Down Under, jeśli chcą się zakwalifikować.
„Nie odpowiadamy na plotki”
FrieslandCampina nie potwierdziła ani nie zaprzeczyła zainteresowaniu australijskim oddziałem. „Jako FrieslandCampina nigdy nie odpowiadamy na spekulacje i plotki” –powiedziała rzeczniczka Eline Leenaarts.
Gigant mleczarski Fonterra jest notowany na australijskiej giełdzie ASX. 24 lipca tego roku firma zaangażowała banki inwestycyjne Jarden, Craigs i JPMorgan do sprzedaży swoich marek mleczarskich i biznesu składników. Wartość tych udziałów szacuje się na 1,8 mld euro. Proces sprzedaży powinien rozpocząć się do końca tego roku.
Mówi się również, że są inni kandydaci do przejęcia Fonterra Australia, a mianowicie kanadyjskie Saputo i australijska Bega. Firmy te napotykają jednak na opór ze strony rządu w związku z przepisami dotyczącymi konkurencji. Oczekuje się, że Australijska Komisja Konkurencji i Konsumentów zablokuje przejęcie przez Saputo lub Bega.
Rekomendacje dotyczące sprzedaży
Firmy inwestycyjne BGH Capital, Bain Capital, Affinity Equity Partners, CVC, Fountain Vest i PAG są również potencjalnymi kandydatami do przejęcia. Badanie eksploracyjne, które rozpocznie się wkrótce, powinno dostarczyć rekomendacji dotyczących sprzedaży. Nawiasem mówiąc, Fonterra ma pięć innych firm konsumenckich na sprzedaż, w innych krajach.
Fonterra Australia od pewnego czasu jest częścią Fonterra Oceania. Dział ten jest na sprzedaż w całości, co obejmuje również marki Fonterra w Nowej Zelandii, obejmujące takie marki jak Anchor, Anmum, De Winkel, Farm Source, Mainland, Perfect Italiano i Primo, a także firmę produkującą składniki New Zealand Milk Products (NZMP).
Niepokoje wśród hodowców bydła mlecznego
Fonterra Australia posiada osiem mleczarni w stanach Wiktoria i Tasmania. Firma zatrudnia około 1600 osób i odbiera około 1,4 miliarda litrów mleka rocznie od setek australijskich hodowców bydła mlecznego. Hodowcy bydła mlecznego są jednak zaniepokojeni, gdyż odejście Fonterry może doprowadzić do zmniejszenia konkurencji wśród przetwórców.
Australijski oddział Fonterry jest mniej rentowny niż jego nowozelandzka część. Wynika to z niższych cen mleka w Nowej Zelandii. Roczny zysk brutto w Australii wynosi około 180 milionów euro, choć liczba ta zmienia się z roku na rok. W maju tego roku Fonterra ogłosiła zamiar zbycia swojej australijskiej działalności.
Zobacz także: Ruszył nabór wniosków na dopłaty do buhajów! Korzystne zmiany dla zainteresowanych, opublikowano zaktualizowany wniosek