Pracując ze zwierzętami jest ważne, aby zwracać uwagę na to jak one się zachowują. Stała obserwacja ich zapewnia wykrycie nieprawidłowości, objawów chorobowych itp. Zdrowe bydło, ma określenie zachowania behawioralne, które łatwo można dojrzeć na swoim stadzie. Behawior krowy może wynikać z kilku kwestii:
– przede wszystkim warunków środowiskowych w jakich się znajduje,
-pracy ze zwierzęciem,
– uwarunkowania genetyczne (współczynnik odziedziczalność wynosi 0.2-0.9)
Obserwując zachowanie krów, można wyróżnić charakterystyczne wzorce zachowań w zależności od sytuacji, w jakiej znajduje się krowa. Niezależnie od tego, czy chodzi o zachowania reprodukcyjne, żywieniowe, hodowlane itp., wszystkie one są wykrywalne.
Od chwili, gdy człowiek zaczął hodować krowy, narodziła się nowa relacja: opiekun-zwierze. To związek pełen niespodzianek, który wymaga spokoju i cierpliwości, ale daje też mnóstwo satysfakcji. Krowy to zwierzęta bardzo ciekawskie i spostrzegawcze. Każda krowa jest inna, ma inne preferencje i przyzwyczajenia. Patrząc na zachowanie krów ogólnie, uważamy stado za jeden funkcjonujący organizm, ale patrząc lokalnie, widzimy wielkie indywidualności. Zanurzając się w temat hodowca może nie tylko poznać typowe wzorce zachowań wielu zwierząt, ale przede wszystkim poznać te indywidualne odruchy i zawiązać więź, która pozwala hodowcy podjąć odpowiednie działania w sytuacjach zagrażających zdrowiu , w sytuacjach stresowych, bądź po prostu przy codziennych obowiązkach.
Hierarchiczność
Bydło jako zwierzęta stadne mają swoją hierarchię. Nie zależnie od grupy wiekowej tworzy się ona. Często najsilniejsza sztuka stoi na szycie niej. Można to dobrze zaobserwować podczas ucieczki krów, pastwiska, gdzie przewodzi jedna sztuka całą resztą. Również podczas zadawania paszy w systemie wolnostanowiskowym zaobserwujemy, że pierwsze przy stole stoją silniejsze sztuki.

Zachowania rozrodcze
Krowy podczas rui są zazwyczaj bardzo pobudzone. Można zaobserwować spadek apetytu, kosztem wzmożonego ruchu. Niektóre sztuki również „wstrzymują” mleko podczas udoju. Uszy kierują do przodu jak radar i nasłuchuj przyjaznego sygnału. Krowy często kładą głowy na grzbietach innych krów, ale nie wahają się też skoczyć na człowieka. Bardzo zauważalnym odruchem jest Flehmen – zarzucanie górnej wargi na śluzawice. Jest to niezbędny zabieg na percepcję feromonów.
Stół paszowy
Bydło ma świetnie wykształcony zmysł węchu i smaku. Dzięki czemu jest wstanie znaleźć smakowitszy kąsek dla siebie. Zaobserwować możemy również charakterystyczne przemieszczanie się danej sztuki w celu szukania lepszego jedzenia. Odruchem naturalnym dla nich podczas jedzenia jest podrzucanie paszy (ułatwia to im szukanie apetyczniejszych kąsków). Ważne jest aby stół paszowy był odpowiednio dostosowany do liczebności danej grupy.
Macierzyństwo
Dzisiaj typowe odruchy macierzyńskiej można dostrzec głównie na stadach bydła mięsnego. Po porodzie następuje bardzo typowe ryczenie, a właściwie krowa „krzycząca” na cielę. Chęć polizania cielęcia i zmobilizowania go do stania powoduje, że krowy bardzo intensywnie opiekują się cielęciem, wręcz wciskając je w wymię. To zachowanie jest nadal bardzo widoczne u krów mięsnych. W tym przypadku instynkt jest tak silny, że jest niebezpieczny dla hodowcy. Krowy są bardzo silne w ochronie swoich młodych. Pomimo poważnych zmian w zachowaniu krów hodowlanych na przełomie 20-stu lat, instynkt macierzyński rodzi się na nowo u wycielonej krowy tylko wtedy, gdy zostaną spełnione ku temu odpowiednie warunki.
Zachowania stresowe
Stresujące sytuacje są różne. Czasami coś pozornie nieistotnego może wywołać niepokój i panikę w stadzie krów. Podstawowym odruchem jest ucieczka. Przede wszystkim krowy starają się sięgać jak najdalej, aby uniknąć wiązania. Z reguły niepokój i strach rozpoznajemy po oczach krowy. Są otwarte bardzo szeroko, wręcz nienaturalnie. Ale najgorsze jest to, gdy pojawia się panika i krowy decydują się na ucieczkę. Zwykle mrużą oczy i biegają na oślep.
Zachowania niepożądane
Pracując przy bydle należy zwrócić uwagę na niektóre z poniższych niepożądanych zachowań:
-U cieląt możemy zaobserwować ssanie innych cieląt lub materiałów budowlanych. Ssanie obserwuje się na uchu, mosznie lub na fałdzie skóry. Wynika to z nienasyconej potrzeby ssania, szczególnie podczas pojenia cieląt z wiadra.
-Nadmierne lizanie. Zwierzęta intensywnie liżą inne osoby lub przedmioty, często z powodu braku kontaktu społecznego lub braku pożywienia (wystarczającej ilości surowca lub suplementów mineralno-witaminowych).
-Pseudo przeżuwanie. Zwierzęta wykonują ruchy żucia nawet wówczas, gdy w pysku nie ma pokarmu. Często jest to spowodowane brakiem włókna w diecie.
-Picie moczu. Występuje najczęściej u byków w kojcach grupowych, często z dodatkami paszowymi o niskiej zawartości włókna.
– Pętla języka. Zwierzęta wykonują nienaturalne ruchy języka w pysku lub na zewnątrz. Przyczyną takiego zachowania jest najczęściej źle skomponowana dawka, np.: niewystarczająca ilość surowca.
– Stawianie oporu. Zwierzę przykłada czoło lub nasadę nosa do wyposażenia budynku lub do innej osoby. Może wskazywać na ból lub rozczarowanie.
-Siedzenie w pozycji psa. Zwierzę siedzi na zadzie, a przednie nogi są wyprostowane. W większości przypadków powodem jest to, że nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby się położyć.