Partnerzy portalu:

AktualnościHot NewsChoroba niebieskiego języka: pierwsze przypadki w Polsce w 2025 r.

Choroba niebieskiego języka: pierwsze przypadki w Polsce w 2025 r.

Opublikowane:

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wykryciu dwóch pierwszych ognisk choroby niebieskiego języka (BTV-3) w Polsce w 2025 roku. Pierwsze przypadki odnotowano w województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.

Pierwsze ognisko w powiecie lidzbarskim

9 stycznia 2025 roku wykryto pierwsze ognisko choroby niebieskiego języka (BTV-3) w gospodarstwie w powiecie lidzbarskim (województwo warmińsko-mazurskie). Chorobę potwierdzono w ramach rutynowych badań laboratoryjnych próbek, które zostały pobrane przed planowanym przemieszczeniem zwierząt. Wyniki badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – PIB w Puławach potwierdziły obecność materiału genetycznego wirusa BTV-3 metodą PCR. Co ważne, zakażenie przebiega bezobjawowo, a zwierzęta nie wykazują klinicznych objawów choroby.

Drugie ognisko w powiecie goleniowskim

Tego samego dnia, tj. 9 stycznia 2025 roku, potwierdzono drugie ognisko choroby w powiecie goleniowskim (województwo zachodniopomorskie). Tym razem podejrzenie choroby zgłosił hodowca, który zauważył niepokojące objawy u zwierząt. Badania urzędowe potwierdziły obecność wirusa BTV-3 w jednym z badanych zwierząt. Testy molekularne metodą PCR ponownie przeprowadzono w laboratorium referencyjnym w Puławach.

Choroba niebieskiego języka w Polsce

W 2024 roku na terenie Polski odnotowano 7 ognisk choroby niebieskiego języka serotypu 3, głównie w województwach dolnośląskim i zachodniopomorskim. Choroba niebieskiego języka (ang. Bluetongue, BT) to wirusowa choroba owadopochodna dotykająca przeżuwaczy, takich jak bydło, owce i kozy. Jej przebieg może być bezobjawowy lub objawiać się gorączką, obrzękami i owrzodzeniami błon śluzowych. Wektorami wirusa są owady z rodzaju Culicoides.

Działania Inspekcji Weterynaryjnej

W odpowiedzi na stwierdzenie nowych ognisk choroby, Główny Lekarz Weterynarii wdrożył procedury mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa:

  • Ścisły nadzór nad gospodarstwami, w których potwierdzono obecność wirusa.
  • Wprowadzenie dodatkowych badań monitoringowych w regionach zagrożonych.
  • Informowanie hodowców o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji.

Wnioski i dalsze kroki

Stwierdzenie pierwszych ognisk BTV-3 w 2025 roku wskazuje na konieczność zachowania czujności w sektorze hodowlanym. Główny Lekarz Weterynarii apeluje do hodowców o zgłaszanie wszelkich niepokojących objawów u zwierząt oraz przestrzeganie zaleceń Inspekcji Weterynaryjnej. Regularne monitorowanie i współpraca z laboratoriami referencyjnymi są kluczowe w walce z chorobą.

Więcej informacji na temat sytuacji epizootycznej oraz zasad ochrony zwierząt można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Zobacz także: Chiny zmieniają stawki celne na 2025 rok – wpływ na sektor mleczarski

ŹródłoGIW

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Szwajcaria wprowadza kontrowersyjne etykiety dobrostanu zwierząt – nowe wyzwanie dla eksporterów żywności

Od 2026 roku w Szwajcarii obowiązywać będą nowe przepisy,...

Mlekovita z prestiżowym Złotym Laurem ReThink Packaging 2025

Grupa Mlekovita została uhonorowana Złotym Laurem w Konkursie ReThink...

Ceny mleka i produktów mleczarskich w UE i na świecie – najnowsze dane z czerwca 2025

Świeże dane z europejskiego i światowego rynku mleczarskiego pokazują...

Węgry zakazują importu mięsa z Polski

Od piątku na Węgrzech obowiązuje zakaz importu bydła, trzody...