Odbywające się ubiegły czwartek oraz piątek Prezydia Copa i Cogeca toczyły się w cieniu trwających negocjacji w sprawie porozumienia UE-Mercosur. Przyszły komisarz ds. rolnictwa oraz żywności, Christophe Hansen, przybył na spotkanie w domu unijnych rolników oraz spółdzielni rolnych, by osobiście przekonać się o jednoznacznym sprzeciwie wobec trwających negocjacji oraz rosnącym napięciu w sektorze.
Porozumienia Mercosur ciosem dla unijnego rolnictwa
Zawarcie porozumienia z krajami Mercosur na samym początku kadencji nowej Komisji stanowiłoby ogromny cios dla unijnego rolnictwa. Ruch ten stałby w sprzeczności również z podejściem opartym na dialogu, za którym opowiedziała się przewodnicząca von der Leyen.
Podczas spotkań przedstawiciele społeczności rolniczej z całej Unii Europejskiej dali wyraz swoim poważnym obawom: zapisy porozumienia dotyczące rolnictwa są niezrównoważone pod względem ekonomicznym, niesprawiedliwe z uwagi na różnice w normach produkcji oraz stanowią istotne zagrożenie dla europejskiego modelu rolnictwa z uwagi na skumulowane skutki wejścia w życie także innych porozumień o handlu. Unijni rolnicy oraz spółdzielnie rolne gwarantują standardy bezpieczeństwa żywności 500 milionom konsumentów. Dlatego też zawarcie porozumienia w obecnym kształcie jest niemożliwe do zaakceptowania niezależnie od tego czy wprowadzone zostaną mechznizmy odszkodowawczy lub awaryjny.
Stanowisko jest jasne: rolnicy oraz spółdzielnie rolne nie poprą szkodliwego dla środowiska porozumienia handlowego
Unijni rolnicy mierzą się ze słabymi zbiorami w wielu państwach członkowskich, a nie należy także zapominać o wysiłkach, jakie będą musieli podjąć, by umożliwić dalszy rozwój relacji handlowych z Ukrainą, a także o wpływie trwających napięć handlowych na linii UE-Chiny. Zgodnie z tym, co Copa i Cogeca komunikowały w liście otwartym zaadresowanym do przewodniczącej von der Leyen oraz głów państwa, rolnicy oraz spółdzielnie rolne nie poprą niewyważonego oraz szkodliwego dla środowiska porozumienia handlowego. W najbliższym okresie działania oraz demonstracje w całej UE przybiorą na sile.
Grudniowe spotkanie Copa i Cogeca
9 grudnia przewodniczący Copa oraz Cogeca wraz z członkami prezydencji obecnymi w Brukseli spotkają się z przedstawicielami prezydencji w Radzie oraz ministrami rolnictwa, by jasno przedstawić stanowiska sektora rolnego.
W czwartek nowo mianowany komisarz Hansen, zaledwie na kilka dni przed objęciem urzędu, odbył dyskusję z przedstawicielami Copa i Cogeca na temat tej palącej kwestii oraz poznał oczekiwania społeczności rolniczej względem „Wizji dla rolnictwa oraz żywności”, która ma zostać zakomunikowana w ciągu 100 dni od rozpoczęcia kadencji. Copa oraz Cogeca będą aktywnie zaangażowane w proces powstawania tego dokumentu, kluczowego, by zapewnić perspektywy oraz przewidywalność w sektorze, prezentując własną propozycję w tym zakresie w najbliższych tygodniach.
Zobacz także: Dobrostan zwierząt: Szkolenie obowiązkowe dla rolników ubiegających się o płatności w 2024 roku