Partnerzy portalu:

AktualnościCopa i Cogeca przedstawiają manifest wyborczy: Rolnictwo kluczowe dla przyszłości UE

Copa i Cogeca przedstawiają manifest wyborczy: Rolnictwo kluczowe dla przyszłości UE

Opublikowane:

W obliczu nadchodzących wyborów europejskich, Copa i Cogeca ujawniają swoje priorytety na lata 2024-2029, podkreślając strategiczne znaczenie rolnictwa i obszarów wiejskich.

Unia Europejska przygotowuje się do wyborów, które odbędą się w dniach 6-9 czerwca. W tym kontekście Copa i Cogeca opublikowały swój europejski manifest wyborczy podczas walnego zgromadzenia, z udziałem przedstawicieli wszystkich głównych europejskich grup politycznych. Manifest, opracowany na podstawie mandatu na lata 2019-2024, ma na celu odzyskanie strategicznego podejścia do rolnictwa UE i przedstawia siedem kluczowych priorytetów na nadchodzącą kadencję Komisji Europejskiej, wraz z czterema kluczowymi czynnikami umożliwiającymi przywrócenie rolnictwa na właściwe tory.

„Rolnictwo zawsze było kamieniem węgielnym europejskiego projektu, odgrywając strategiczną rolę w gospodarce i zapewniając autonomię żywnościową UE. Jednak w obliczu rosnących wyzwań dla sektora rolnego, kluczowe znaczenie ma ponowne skoncentrowanie się na obszarach wiejskich i rolnictwie, aby odzyskać rolniczy kompas UE. Niedawny wzrost protestów rolniczych podkreśla pilność tej kwestii, podkreślając potrzebę nadania przez Unię Europejską priorytetu obszarom wiejskim i rolnictwu w jej programie politycznym” – powiedział Lennart Nilsson, przewodniczący Cogeca, przedstawiając manifest.

Dokument Copa i Cogeca identyfikuje liczne wyzwania, przed którymi stanie rolnictwo w kadencji 2024-2029, podkreślając konieczność ustanowienia priorytetów przez UE, aby przygotować sektor na rok 2030. W manifeście określono siedem głównych priorytetów, a także szereg konkretnych propozycji politycznych, które zostaną szczegółowo omówione podczas europejskiej kampanii wyborczej.

Cztery kluczowe czynniki umożliwiające realizację polityki

Oprócz kluczowych priorytetów, manifest przedstawia cztery czynniki umożliwiające realizację polityki rolnej UE, oparte na głównych wnioskach wyciągniętych z obecnej kadencji. Copa i Cogeca wzywają do rzeczywistego przeglądu budżetu rolnego, aby dostosować go do ambicji środowiskowych, geopolitycznych i finansowych. Propozycje te mają być możliwe do realizacji po globalnej ocenie wpływu obecnej polityki rolnej na początku następnej kadencji oraz po przeprowadzeniu studiów wykonalności nowych inicjatyw. Europejskie organizacje rolnicze podkreślają również rosnącą potrzebę spójności między polityką handlową UE a jej ambicjami dotyczącymi rynku wewnętrznego.

Instytucjonalne postulaty Copa i Cogeca

Z instytucjonalnego punktu widzenia, Copa i Cogeca proponują dwa główne postulaty: powołanie europejskiego komisarza ds. rolnictwa i obszarów wiejskich z rolą wiceprzewodniczącego oraz wzmocnienie grup dialogu strategicznego jako długoterminowego narzędzia dialogu dla Komisji Europejskiej.

„W kadencji 2019-2024 musieliśmy poradzić sobie z regulacyjnym tsunami w kwestiach rolnych w związku z polityką wynikającą z Zielonego Ładu. W następnej kadencji chcemy mniej regulacji, ale lepszych, z mniej odgórnym podejściem, odpowiednio finansowanych i koncentrujących się na egzekwowaniu przepisów w terenie. Wiemy, że jest to możliwe, widzimy to dziś dzięki dialogowi strategicznemu. Pozostajemy przekonanymi Europejczykami i wzywamy wszystkich wyborców z obszarów wiejskich do mobilizacji w tych wyborach!” – podsumowała Christiane Lambert, przewodnicząca Copa.

Copa i Cogeca, reprezentujące rolników i spółdzielnie rolnicze w całej Europie, kładą nacisk na konieczność ponownego skupienia się na rolnictwie i obszarach wiejskich, aby zapewnić przyszłość rolnictwa w Unii Europejskiej. Manifest wyborczy stanowi wezwanie do działania dla polityków i wyborców, podkreślając strategiczne znaczenie sektora rolnego dla całej wspólnoty europejskiej.

Zobacz także: Nowe wyzwania w transporcie zwierząt: Apel Copa-Cogeca o zmiany w przepisach UE

ŹródłoCopa-Cogeca

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Zagrożenie pryszczycą w Polsce: Polska Izba Mleka i GIW działają na rzecz bezpieczeństwa sektora mleczarskiego

W obliczu rosnącego zagrożenia wystąpienia pryszczycy w Europie, Polska...

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...