Partnerzy portalu:

WydarzeniaZrównoważona produkcja i przetwórstwo mleka - Podsumowanie czwartego spotkania Komitetu Sterującego

Zrównoważona produkcja i przetwórstwo mleka – Podsumowanie czwartego spotkania Komitetu Sterującego

Opublikowane:

Sektor mleczarski i rolnictwo stoją obecnie przed wieloma wyzwaniami, które wynikają z potrzeby zrównoważonego rozwoju i dążenia do minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko. W odpowiedzi na te wyzwania, Komitet Sterujący – Zrównoważona produkcja i przetwórstwo mleka, gromadzi i analizuje informacje na temat najważniejszych kwestii dotyczących branży.

Czwarte spotkanie Komitetu Sterującego, złożonego z przedstawicieli branży mleczarskiej, organizacji i instytucji, odbyło się 4 lipca i miało formę hybrydową. Spotkanie poświęcono na wymianę wiedzy, dzielenie się doświadczeniami i wytyczanie kierunków wspólnych działań na rzecz zrównoważonego mleczarstwa.

Podczas spotkania omówiono m.in. plany szkoleń dotyczących zrównoważonego rolnictwa, produkcji i przetwórstwa mleka, organizowanych przez Związek Polskich Przetwórców Mleka. Wszystkie te informacje będą dostępne na nowej stronie internetowej, której przygotowanie koordynuje Polska Izba Mleka. Oba te projekty są finansowane z Funduszu Promocji Mleka.

Robert Gasek z ZPPM przedstawił stanowisko Europejskiego Stowarzyszenia Mleczarskiego (EDA) na temat projektu PPWR – nowego rozporządzenia dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych. Owa kwestia, jak i jej potencjalne skutki dla producentów opakowań, przetwórców i sieci handlowych, była przedmiotem szczegółowej dyskusji. Członkowie Komitetu są zgodni co do tego, że zmiany powinny uwzględniać kompromis pomiędzy wymaganiami środowiskowymi, a bezpieczeństwem produktów i komfortem ich użytkowania.

. Członkowie Komitetu są zgodni co do tego, że zmiany powinny uwzględniać kompromis pomiędzy wymaganiami środowiskowymi, a bezpieczeństwem produktów i komfortem ich użytkowania

Innym istotnym zagadnieniem poruszanym podczas spotkania były problemy związane z zakładowymi oczyszczalniami ścieków oraz biogazowniami rolniczymi. W związku z brakiem odpowiedzi od odpowiedzialnych instytucji, członkowie Komitetu zdecydowali ponowić zgłoszenie tej kwestii do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przedstawić ją parlamentarzystom.

Na początku tego roku, 9 lutego 2023, Polska Izba Mleka, Związek Polskich Przetwórców Mleka oraz Polskie Stowarzyszenie Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności podpisały porozumienie. Jego celem jest współpraca na rzecz rozwoju i promocji rolnictwa zrównoważonego, ze szczególnym uwzględnieniem zrównoważonej produkcji i przetwórstwa mleka. Efektem tego porozumienia było utworzenie Komitetu Sterującego.

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...