Partnerzy portalu:

AktualnościDialog z rolnikami fundamentem polskiej prezydencji w obszarze rolnictwa

Dialog z rolnikami fundamentem polskiej prezydencji w obszarze rolnictwa

Opublikowane:

Wzmocnienie dialogu z rolnikami oraz otwarta współpraca z organizacjami rolniczymi to kluczowe założenia polskiej prezydencji w Radzie UE w obszarze rolnictwa. Spotkanie z kierownictwem Copa-Cogeca, które odbyło się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie, podkreśliło znaczenie tych działań w obliczu współczesnych wyzwań sektora.

Dialog z rolnikami to myśl przewodnia naszej prezydencji w obszarze rolnictwa – zaznaczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, otwierając dyskusję z przedstawicielami Copa-Cogeca.

Kluczowe spotkanie w Warszawie

Na zaproszenie ministra Siekierskiego do Warszawy przyjechali przewodniczący organizacji Copa-Cogeca: prezydent Copa Massimiliano Giansanti, prezydent Cogeca Lennart Nilsson oraz sekretarz generalna Elli Tsiforou. W rozmowach uczestniczyli także przedstawiciele polskiego rządu, w tym sekretarz stanu Stefan Krajewski, podsekretarz stanu Adam Nowak oraz dyrektor generalny Bogusław Wijatyk. W gronie uczestników znalazła się również Agnieszka Maliszewska, wiceprezydent Cogeca oraz dyrektor Polskiej Izby Mleka.

Jako pierwsza wiceprzewodnicząca miałam przyjemność uczestniczyć w tym spotkaniu, podkreślając znaczenie prezydencji Polski i rolę naszego kraju jako jednego z największych producentów rolnego w UE – przekazała Agnieszka Maliszewska.

Dialog jako priorytet

Minister Siekierski zwrócił uwagę na konieczność budowania dialogu z rolnikami, który w przeszłości często był pomijany w procesie tworzenia unijnych regulacji. Przykładem takiego braku transparentności były negocjacje umowy UE-Mercosur, które nie uwzględniały opinii organizacji rolniczych ani krajów członkowskich.

Z przeszłości należy wyciągać wnioski na przyszłość i dlatego polska prezydencja w Radzie UE będzie oparta na dialogu z rolnikami – podkreślił minister.

W ramach prezydencji Polska zamierza skupić się na bezpieczeństwie żywnościowym, poprawie dochodów rolników, konkurencyjności sektora oraz przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). W planach jest także opracowanie rekomendacji dla Komisji Europejskiej w zakresie racjonalizacji celów Zielonego Ładu i wpływu innych polityk na rozwój obszarów wiejskich.

Wyzwania i stanowisko Copa-Cogeca

Podczas spotkania przedstawiciele Copa-Cogeca podkreślali znaczenie dialogu w obliczu zmian klimatycznych, geopolitycznej niepewności i nierównych warunków konkurencji na rynku.

To jest bardzo istotne, aby budować dialog z rolnikami, szczególnie teraz, kiedy mamy do czynienia ze zmianami klimatycznymi i skutkami wojny w Ukrainie – stwierdził prezydent Copa Massimiliano Giansanti.

Giansanti podkreślił, że unijni rolnicy często są w gorszej sytuacji konkurencyjnej, ponieważ na wspólnotowy rynek trafiają produkty niepodlegające takim samym wymaganiom, jak te obowiązujące w UE. Docenił również stanowisko polskiego rządu, który jasno sprzeciwił się umowie UE-Mercosur w jej obecnej formie.

Sekretarz generalna Elli Tsiforou zaznaczyła, że istotnym aspektem działań jest opłacalność produkcji rolnej i wspieranie rozwoju rolnictwa w Europie Wschodniej. – Dzisiejsze spotkanie jest bardzo dobrym przykładem dialogu. Chcemy bardzo blisko współpracować z polską prezydencją – zapewniła Tsiforou.

Kierunek na przyszłość

Spotkanie w Warszawie pokazało, że dialog między rolnikami, organizacjami rolniczymi i instytucjami unijnymi jest kluczowy dla przyszłości sektora rolnego w Europie. Polska prezydencja zamierza wykorzystać tę współpracę do budowy silniejszej i bardziej konkurencyjnej Wspólnej Polityki Rolnej, która będzie odpowiadać na potrzeby rolników oraz wyzwania współczesnego świata.

ZObacz także: Wirus H5N1 zagraża amerykańskiemu przemysłowi mleczarskiemu

ŹródłoPIM

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...