Partnerzy portalu:

Po pracyDlaczego psy przechylają głowę na bok? Tajemnicze i urocze gesty naszych czworonożnych...

Dlaczego psy przechylają głowę na bok? Tajemnicze i urocze gesty naszych czworonożnych przyjaciół

Opublikowane:

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego Twój pies przechyla głowę na bok, gdy do niego mówisz? To popularne zachowanie psów jest dobrze znane właścicielom, choć naukowcy do tej pory nie są pewni, co jest jego prawdziwą przyczyną. Badanie sugeruje, że psy mogą przechylać głowę na bok, aby lepiej przetworzyć znane słowa.

„U ludzi, gdy przypominamy sobie historię lub coś innego, przechylamy głowę na bok, tworząc w umyśle obraz tej sytuacji,” mówi Andrea Sommese, badaczka zachowań zwierząt na Węgierskim Uniwersytecie Eötvös Loránd. „Prawdopodobnie jest podobnie u psów.”

„U ludzi, gdy przypominamy sobie historię lub coś innego, przechylamy głowę na bok, tworząc w umyśle obraz tej sytuacji

Wiele zwierząt przechyla głowę, obserwując i słuchając otaczający je świat. Jest to często związane z preferencją jednego ucha nad drugim, mówi Sommese.

Czasami chodzi o lokalizację dźwięku, mówi Julia Meyers-Manor, badaczka zachowań zwierząt z Ripon College. „Ludzie, ptaki, psy – wiele różnych gatunków przechyla głowę, ponieważ zmienia to kąt, pod którym dźwięk dociera do ucha, a teraz dźwięk dociera do jednego ucha szybciej niż do drugiego.”

Jednak w niektórych przypadkach przechylanie głowy przez psy wydaje się mieć więcej wspólnego z przetwarzaniem informacji niż z ich zbieraniem. Sommese i jego koledzy z zespołu badawczego odkryli, że psy, które były w stanie nauczyć się nazw wielu zabawek, przechylały głowę na bok aż 43% razy, gdy ich właściciel wymieniał nazwę jednej z zabawek. Dla porównania, typowe psy przechyliły głowę zaledwie 2% razy.

Zachowanie to nie było związane z lokalizacją dźwięku, ale raczej z przetwarzaniem informacji i dopasowaniem go do mentalnego obrazu, mówi Sommese.

„Typowe psy prawdopodobnie nie przechylają głowy, ponieważ nie kojarzą nazw ze szczególnymi zabawkami i nie są w stanie przywołać takiej pamięci,” wyjaśnia. Jednak typowy pies może zareagować przechyleniem głowy na coś, co uważa za istotne, na przykład na obietnicę smakołyku lub spaceru.

Dlaczego przechylanie głowy mogłoby pomóc psom przetworzyć znane słowo? Może to mieć związek z lateralizacją mózgu, czyli tym, że regiony przetwarzające określone bodźce znajdują się po jednej lub drugiej stronie mózgu. U ludzi, przetwarzanie języka odbywa się głównie w lewej stronie mózgu. Psy przetwarzają znane ludzkie słowa po prawej stronie mózgu, zgodnie z badaniem opublikowanym w 2016 roku w czasopiśmie „Science”, ale ta sama zasada może być prawdziwa.

Przechylenie głowy może z czasem stać się sygnałem społecznym, pokazującym, że jesteś aktywny i zaangażowany w to, co dzieje się wokół ciebie. Ten aspekt społeczny może tłumaczyć, dlaczego ludzie interpretują przechylanie głowy przez psy jako oznakę ciekawości i skupienia – i dlaczego nie możemy się oprzeć urokowi tego gestu.

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...