Partnerzy portalu:

AktualnościEuropejscy interesariusze naciskają na szybkie wprowadzenie zaktualizowanego prawa dotyczącego dobrostanu zwierząt

Europejscy interesariusze naciskają na szybkie wprowadzenie zaktualizowanego prawa dotyczącego dobrostanu zwierząt

Opublikowane:

Europejscy interesariusze zjednoczyli się, pisząc otwarty list skierowany do prezydent Ursuli von der Leyen, podkreślając pilną potrzebę przedstawienia zaktualizowanej propozycji dotyczącej dobrostanu zwierząt zgodnie z obecną kadencją polityczną.

Ruch ten ma miejsce przed zaplanowaną publikacją zmienionego prawa dotyczącego dobrostanu zwierząt, która ma nastąpić w trzecim kwartale 2023 roku. Ci interesariusze, reprezentujący znaczący przekrój zainteresowań w UE, podkreślają znaczenie szybkiego i wszechstronnego przedstawienia zmienionego prawodawstwa w tej kadencji.

W ich apelu podkreślono kilka powodów:

  1. Przestarzałe obecne prawodawstwo: Obowiązujące prawa dotyczące dobrostanu zwierząt są przestarzałe i wymagają natychmiastowej rewizji. Zmieniające się wartości społeczne i zaawansowane naukowe odkrycia przewyższyły obecne przepisy, które pozostały stosunkowo niezmienione.
  2. Obawy społeczne: Konsultacje publiczne Komisji Europejskiej w 2022 roku ukazały niezaprzeczalne zaniepokojenie dobrostanem zwierząt. 92% respondentów wyraziło niezadowolenie z obecnego unijnego prawa dotyczącego dobrostanu zwierząt, podkreślając jego niewystarczalność w zapewnianiu spójnej ochrony wszystkim gatunkom zwierząt. Ponadto pięć z dziesięciu udanych Inicjatyw Obywatelskich w Europie bezpośrednio dotyczyło dobrostanu zwierząt.
  3. Postępy w nauce: W ciągu ostatniego ćwierćwiecza opublikowano ponad 181 000 naukowych artykułów dotyczących dobrostanu zwierząt. Istniejące prawa już nie odpowiadają głębokim postępom w nauce i technologii. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) również wskazał, że obecne prawodawstwo nie jest na odpowiednim poziomie. EFSA podkreślił także kluczowe znaczenie jednolitych wskaźników dobrostanu zwierząt na fermach. Ponadto obecne przepisy stanowią wyzwanie w zakresie egzekwowania, co zostało podkreślone przez Europejski Trybunał Obrachunkowy.
  4. Konsekwencje ekonomiczne: Opóźnienia w modernizacji prawa dotyczącego dobrostanu zwierząt mogą mieć ekonomiczne konsekwencje dla europejskich rolników i przedsiębiorstw spożywczych. Zaktualizowane przepisy mogą torować drogę do spójnych praktyk biznesowych w całej Europie, faworyzując podmioty, które stawiają na pierwszym miejscu dobrostan zwierząt. Mając na uwadze nieuchronne decyzje dotyczące inwestycji w gospodarstwach, klarowny kierunek legislacyjny jest niezbędny dla przyszłości dobrostanu zwierząt i stabilności biznesowej. Zaktualizowane prawodawstwo może również wzmacniać bezpieczeństwo finansowe, zwiększając możliwości uzyskania pożyczek przeznaczonych na poprawę dobrostanu. Zapewni to także, że europejscy rolnicy będą korzystać z uczciwej konkurencji, pod warunkiem jednolitego stosowania nowych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt do importowanych produktów.

Zjednoczeni interesariusze wzywają do szybkiego działania, podkreślając, że poprawiony i aktualny system prawny dotyczący dobrostanu zwierząt jest niezbędny. Takie prawodawstwo będzie nie tylko oddziaływać na strategię UE „Farm to Fork”, ale także będzie odpowiadać szeroko zakrojonym celom zrównoważonego, sprawiedliwego i dbającego o zdrowie europejskiego systemu żywnościowego.

Patrząc szerzej, apel o szybką reakcję podkreśla zintegrowane interesy obywateli europejskich, przedsiębiorstw i administracji w zakresie zapewnienia dobrostanu zwierząt.

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...