Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu drugiego w tym roku ogniska choroby niebieskiego języka (Bluetongue, BT) na terytorium Polski. Zakażenie wirusem serotypu 3 zostało potwierdzone 5 grudnia 2024 r. w gospodarstwie mlecznym w powiecie pyrzyckim, w województwie zachodniopomorskim.
Zakażenie wykryte w ramach monitoringu
Podejrzenie choroby pojawiło się w wyniku rutynowych badań monitoringowych prowadzonych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 2004 roku. Badania molekularne metodą PCR przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – PIB w Puławach potwierdziły obecność materiału genetycznego wirusa BTV-3 u 10 zwierząt w stadzie. Co istotne, zakażenie przebiega bezobjawowo – zwierzęta nie wykazują klinicznych objawów choroby.
Pierwsze ognisko w Dolnym Śląsku
To już drugi przypadek tej choroby w Polsce w ciągu ostatnich kilku tygodni. Pierwsze ognisko zidentyfikowano 22 listopada 2024 r. w gospodarstwie utrzymującym bydło mięsne w powiecie wołowskim, w województwie dolnośląskim.
Choroba niebieskiego języka – co warto wiedzieć?
Choroba niebieskiego języka to wirusowa choroba przenoszona głównie przez muchówki z rodzaju Culicoides. Dotyka przeżuwaczy, takich jak bydło, owce i kozy, choć jej przebieg u bydła często pozostaje bezobjawowy. Choroba nie jest groźna dla ludzi, ale stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia zwierząt gospodarskich, wpływając na ich kondycję oraz powodując straty ekonomiczne.
Dalsze działania
Główny Lekarz Weterynarii zapowiada kontynuację intensywnych badań monitoringowych i wprowadzenie odpowiednich środków zapobiegawczych, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Właściciele gospodarstw są zobowiązani do zachowania szczególnej czujności i zgłaszania wszelkich podejrzeń chorób zakaźnych u zwierząt.
Wykrycie kolejnego ogniska choroby niebieskiego języka podkreśla konieczność dalszego monitoringu oraz współpracy pomiędzy służbami weterynaryjnymi i rolnikami w celu ochrony polskiego sektora hodowlanego.
Zobacz także: Pierwszy przypadek choroby niebieskiego języka (BTV) w Polsce