Partnerzy portalu:

AktualnościEmbargo Uzbekistanu na polskie produkty mleczarskie

Embargo Uzbekistanu na polskie produkty mleczarskie

Opublikowane:

Uzbekistan, będąc kluczowym graczem w produkcji mleka w Azji Środkowej, wprowadza embargo na import polskiego mleka i serwatki w proszku. Jakie konsekwencje będzie to miało dla polskiego sektora mleczarskiego i jaki jest wpływ na regionalny rynek?

Uzbekistan, który odgrywa istotną rolę w produkcji mleka w regionie Azji Środkowej, ogłosił wprowadzenie czasowego embarga na import niektórych polskich produktów mleczarskich, w tym mleka i serwatki w proszku. Decyzja ta, podjęta 6 grudnia przez uzbeckie władze, rodzi pytania o jej konsekwencje dla polskich rolników i mleczarni.

Jako największy producent mleka w Azji Środkowej, Uzbekistan wyprodukował w 2021 roku imponującą ilość 10 miliardów kilogramów mleka surowego. Rozwój hodowli i przetwórstwa mleka w ostatnich latach umocnił pozycję Uzbekistanu jako regionalnego lidera w tej branży.

Mimo to, uzbeckie mleczarstwo napotkało w ostatnich miesiącach na szereg problemów, które zagrażają jego stabilności. Podobne trudności dotykają innych sektorów rolnictwa w Uzbekistanie, który jest również wiodącym światowym producentem bawełny oraz posiada rozwiniętą produkcję jedwabiu, hodowlę owiec oraz sadownictwo.

Główne rynki eksportowe uzbeckich produktów mleczarskich to kraje regionu, takie jak Tadżykistan, Afganistan i Turkmenistan, natomiast import dominuje z Rosji, Białorusi i Kazachstanu, z mniejszym udziałem mleczarni z Niemiec i Włoch.

Nie są znane dokładne przyczyny decyzji Uzbekistanu o nałożeniu embarga, ale spekuluje się, że mogą one wynikać z chęci ochrony rynku wewnętrznego oraz bieżącej sytuacji politycznej. Uzbekistan jest członkiem Wspólnoty Niepodległych Państw, a embargo prawdopodobnie nie będzie miało istotnego wpływu na polskie mleczarnie, choć w pewnym stopniu może dotknąć niemieckie i włoskie przedsiębiorstwa mleczarskie.

W kontekście tej decyzji, ważne będzie obserwowanie dalszych ruchów Uzbekistanu na arenie międzynarodowej, jak również reakcji innych krajów produkujących mleko, co może wpłynąć na przyszłe układanie się sił na rynku mleczarskim w regionie.

Zobacz także: Dynamiczne zmiany na rynku mleczarskim w Europie: Szczegółowy raport Komisji Europejskiej

ŹródłoGIW

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...