W obliczu rosnących protestów rolników w całej Europie, Europejska Rada ds. Mleka (EMB) podkreśla potrzebę reform rynkowych mających na celu poprawę dochodów producentów. Organizacja wskazuje, że dotychczasowe rozwiązania nie wystarczają, a sektor rolny znajduje się w finansowej pułapce z powodu obecnej polityki gospodarczej.
W ostatnim czasie, rosnące niezadowolenie wśród rolników europejskich doprowadziło do serii protestów na całym kontynencie. Europejska Rada ds. Mleka (EMB) wskazuje, że jedynym skutecznym rozwiązaniem obecnej sytuacji są kompleksowe reformy rynkowe, które pozwolą na poprawę warunków ekonomicznych dla producentów.
Zdaniem EMB, chociaż w niektórych krajach podejmowane są próby załagodzenia sytuacji poprzez wprowadzenie tymczasowych ulg podatkowych i dotacji, to jednak nie rozwiązuje to problemu w długoterminowej perspektywie. Kjartan Poulsen, prezes EMB, podkreśla, że problem nie dotyczy pojedynczych przypadków, lecz jest ogólnoeuropejską nierównowagą w sektorze rolnictwa. „Apelujemy do decydentów UE, by zdecydowali się na zasadnicze reformy, które umożliwią producentom wyjście z finansowej pułapki” – stwierdza Poulsen.
Prezes francuskiego stowarzyszenia producentów mleka, APLI, Adrien Lefevre, wyraża zaniepokojenie przyszłością sektora. Podkreśla on konieczność wysłania mocnego i pozytywnego sygnału do następnego pokolenia rolników, by zapewnić ciągłość dostaw żywności w Europie. Według niego, jest to możliwe tylko przez pilne reformy rynkowe.
EMB zwraca uwagę na konieczność restrukturyzacji rynku rolno-spożywczego w taki sposób, aby ceny płacone producentom uwzględniały koszty produkcji. Organizacja wzywa do wprowadzenia przepisów na poziomie Unii Europejskiej, które zabronią praktyk cenowych niepokrywających kosztów produkcji oraz do stworzenia instrumentów kryzysowych w ramach polityki rolnej UE.
Europejska Rada ds. Mleka podkreśla zatem, że bez fundamentalnych zmian w polityce rynkowej, protesty rolników będą kontynuowane, co może zagrozić stabilności dostaw żywności w Europie. Reformy rynkowe są więc nie tylko odpowiedzią na obecne niezadowolenie, ale również inwestycją w przyszłość europejskiego rolnictwa.
Zobacz także: Deserki „Snikers”