Partnerzy portalu:

AktualnościFonterra przyspiesza dekarbonizację: Inwestycje w czystą energię i ograniczenie emisji CO2

Fonterra przyspiesza dekarbonizację: Inwestycje w czystą energię i ograniczenie emisji CO2

Opublikowane:

Fonterra, lider nowozelandzkiego przemysłu mleczarskiego, ogłasza instalację nowego 20-megawatowego kotła elektrodowego w zakładzie w Edendale, Southland. To krok milowy w strategii firmy, mającej na celu odejście od węgla do 2037 r. i znaczne obniżenie emisji dwutlenku węgla.

Fonterra, znaczący gracz na rynku mleczarskim w Nowej Zelandii, podjęła kolejny ważny krok w kierunku redukcji swojego śladu węglowego, ogłaszając instalację 20-megawatowego kotła elektrodowego w swoim zakładzie w Edendale, Southland. Jest to część szerszej strategii firmy, której celem jest całkowite odejście od węgla do 2037 roku oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych z zakresu 1 i 2 o 50% do 2030 roku, w porównaniu z poziomem bazowym z 2018 roku.

Inwestycja przyniesie korzyści środowiskowe

Zainwestowanie 36 milionów dolarów w kocioł elektrodowy przyniesie znaczące korzyści środowiskowe, zmniejszając emisję CO2 z zakładu w Edendale o około 20%, co przekłada się na redukcję o 47 500 ton CO2e rocznie. To równoważne jest usunięciu niemal 20 000 samochodów z dróg Nowej Zelandii, a także zmniejszy ogólną emisję dwutlenku węgla przez Fonterrę o prawie 3% rocznie.

Anna Palairet, Dyrektor ds. Operacyjnych firmy Fonterra, podkreśla, że decyzja o wyborze kotła elektrodowego była poprzedzona gruntowną analizą różnych opcji energetycznych. Ze względu na złożoność działalności produkcyjnej Fonterry, kluczowe jest ciągłe dostosowywanie się do rozwijających technologii i wybieranie najbardziej efektywnych rozwiązań dla każdej lokalizacji.

Fonterra współpracuje z Meridian Energy, dostawcą energii elektrycznej produkującym energię wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Neal Barclay, dyrektor generalny Meridian, zwraca uwagę na istotną rolę takich partnerstw w dążeniu kraju do zerowej emisji netto CO2 do 2050 roku.

Projekt kotła elektrodowego jest współfinansowany przez EECA (Urząd ds. Efektywności i Ochrony Energii) i jest częścią szerszego planu Fonterry, obejmującego różnorodne projekty dekarbonizacji. Działania te przyczynią się do około 2,1 miliona ton wcześniejszej redukcji emisji CO2e.

Zrównoważona produkcja i odpowiedzialność środowiskowa

Fonterra konsekwentnie zmniejsza swoje zależności od węgla, realizując projekty w różnych zakładach produkcyjnych. Między innymi w zakładzie Waitoa zainstalowano nowy kocioł na biomasę drzewną, a zakład w Hautapu przestawi się na pelety drzewne. Te działania przynoszą znaczące korzyści środowiskowe, redukując emisję CO2 i zmniejszając zależność od węgla.

Inicjatywy te są kluczowe dla Fonterry w dążeniu do zrównoważonej produkcji i odpowiedzialności środowiskowej, co ma fundamentalne znaczenie zarówno dla akcjonariuszy – rolników, jak i dla przyszłych pokoleń Nowej Zelandii.

Zobacz także: Cleo ponownie w kampanii serków Almette

ŹródłoFonterra

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Szwajcaria wprowadza kontrowersyjne etykiety dobrostanu zwierząt – nowe wyzwanie dla eksporterów żywności

Od 2026 roku w Szwajcarii obowiązywać będą nowe przepisy,...

Mlekovita z prestiżowym Złotym Laurem ReThink Packaging 2025

Grupa Mlekovita została uhonorowana Złotym Laurem w Konkursie ReThink...

Ceny mleka i produktów mleczarskich w UE i na świecie – najnowsze dane z czerwca 2025

Świeże dane z europejskiego i światowego rynku mleczarskiego pokazują...

Węgry zakazują importu mięsa z Polski

Od piątku na Węgrzech obowiązuje zakaz importu bydła, trzody...