Partnerzy portalu:

AktualnościFrancuskie władze rozszerzają kampanię szczepień przeciwko chorobie niebieskiego języka

Francuskie władze rozszerzają kampanię szczepień przeciwko chorobie niebieskiego języka

Opublikowane:

Dwa nowe ogniska nowego szczepu BTV3 choroby niebieskiego języka zostały wykryte we Francji w pobliżu granicy z Belgią. W rezultacie podjęto decyzję o rozszerzeniu kampanii szczepień dla zwierząt gospodarskich.

Kampania szczepień rozpocznie się w poniedziałek, a nie w środę, jak wcześniej planowano, i potrwa do końca roku. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Rolnictwa i Suwerenności Żywnościowej Francji, ilość szczepionek, które mają być bezpłatnie dostarczane rolnikom, została zwiększona z 4,6 mln do 6,4 mln dawek, w tym 1,1 mln dla owiec i 5,3 mln dla bydła.

Choroba niebieskiego języka krąży w Holandii, zachodnich regionach Niemiec i północnej Belgii od końca ubiegłego roku. Francja przygotowywała się na tę epidemię i ustanowiła strefę regulacyjną wokół ostatniego ogniska choroby w Belgii. W świetle nowych przypadków strefa ta została rozszerzona.

Choroba niebieskiego języka to niezakaźna choroba przeżuwaczy wywoływana przez wirusa z rodzaju Orbivirus z rodziny Reoviridae, atakująca zarówno przeżuwacze domowe, jak i dzikie.

Klinicznie choroba objawia się u owiec i bydła i charakteryzuje się gorączką, zmianami zapalnymi i martwiczymi w jamie ustnej, zwłaszcza na języku, przewodzie pokarmowym i nabłonku pasma wieńcowego. Charakteryzuje się również wysokim wskaźnikiem zachorowalności, śmiertelności, poronień i wewnątrzmacicznej śmierci płodu.

Zobacz także: Irlandzcy liderzy branży mleczarskiej wzywają do natychmiastowego podniesienia cen mleka, aby zapobiec odpływowi rolników

Źródłovetandlife.ru

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...