W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi występowania ognisk pryszczycy, Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że strona niemiecka w dniu 17.01.2025 roku zdementowała oficjalnie informację na temat drugiego ogniska w Niemczech oraz poinformowała, że na chwilę obecną nie ma nowych podejrzeń wystąpienia choroby w kolejnych gospodarstwach.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że do dnia 17 stycznia 2025 r. na terenie Polski nie odnotowano żadnego przypadku pryszczycy. Dla zapewnienia bezpieczeństwa służby weterynaryjne, we współpracy z innymi organami, kontrolują transporty zwierząt przybywających z Niemiec (z rejonów nieobjętych ograniczeniami) oraz z innych krajów członkowskich, jeśli ich trasa przejazdu przebiega przez Niemcy.
W związku z sytuacją Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do hodowców i osób związanych z branżą o przestrzeganie zasad bioasekuracji. Podkreślił, że przewoźnicy zwierząt muszą stosować się do wymogów rozporządzenia nr 1/2005, w tym konieczności dezynfekcji środków transportu.
Dla zapewnienia ochrony stada zwrócono uwagę na kilka kluczowych zasad:
- Zwierzęta wprowadzane do stada powinny pochodzić z wiadomego i pewnego źródła, być oznakowane oraz posiadać świadectwo zdrowia potwierdzające ich status zdrowotny. W przypadku świń świadectwo to wymagane jest również w obrocie krajowym.
- Pasza, ściółka, siano i słoma dostarczane do gospodarstwa muszą pochodzić z zaufanego źródła.
- W gospodarstwach należy utrzymywać wysoki poziom higieny i czystości w pomieszczeniach dla zwierząt, a do dezynfekcji stosować środki skuteczne wobec wirusa pryszczycy, czyli o pH poniżej 6 (kwaśne) lub powyżej 9 (zasadowe).
- Sprzęty i narzędzia używane w innych gospodarstwach nie powinny być wprowadzane do gospodarstwa.
- Personel zajmujący się zwierzętami musi przestrzegać zasad higieny, stosować odzież i obuwie przeznaczone wyłącznie do obsługi zwierząt.
- W gospodarstwie należy rygorystycznie przestrzegać zakazu wstępu dla osób postronnych.
Występowanie pryszczycy w Polsce
Ostatni przypadek FMD w Polsce stwierdzono w 1971 r.
Zobacz także: Choroba niebieskiego języka w natarciu: wykryto kolejne ognisko