Partnerzy portalu:

PoradnikiŻywienieGotowi na udane zbiory kukurydzy na kiszonki?

Gotowi na udane zbiory kukurydzy na kiszonki?

Opublikowane:

Sezon zbiorów kukurydzy na kiszkę tuż, tuż, a my jesteśmy gotowi na wielkie sukcesy! Każdy mały triumf w tej fazie sezonu przyczynia się do osiągnięcia głównego celu – dostarczenia wysokiej jakości kiszek na cały rok. Czas zanurzyć się w kluczowych liczbach i najlepszych praktykach, które pomogą nam zdobyć zwycięstwo!

Wskaźnik Suche Masy: Decydujący Moment Wydajność vs. Fermentacja – to wyzwanie podczas zbiorów. Stawiamy na zbieranie kukurydzy przy wskaźniku suchej masy ok. 35% – idealne połączenie wydajności i jakości kiszki. Wartość przekroczenia 40% suchej masy może wpłynąć negatywnie na strawność skrobi i fermentację. Nadszedł czas na zbiory, kiedy próbki osiągną 30% suchej masy!

Czas na Zbiory Etap „1/3 linii mleka” to moment, by rozpocząć pomiary suchej masy. Polecamy wyznacznik 32-37% suchej masy przed rozpoczęciem zbiorów. Przed deszczem odczekajmy 5-7 dni, by zminimalizować poziomy azotanów. Zapewniając co najmniej 3 tygodnie fermentacji, zredukujemy poziom azotanów przed karmieniem.

Gęstość Ubijania Odpowiednia gęstość stosu to kluczowa sprawa przy ubijaniu kiszki. Celujemy w 40-45 funtów świeżej paszy na stopie sześciennej. Pamiętajmy, że mniej gęsty stos może prowadzić do ubytków. Wykorzystujmy starą zasadę – cienkie warstwy, uważnie ubijane, zapewnią nam optymalną gęstość!

Długość sieczki 5/8 – 3/4 cala to idealna długość krojenia kiszki. Użyjmy Penn State Shaker Box, by regularnie sprawdzać wielkość cząstek. Optymalna długość to mniej niż 12% na górnym sicie i mniej niż 10% w dnie. Ważne, by wszystkie ziarna były przetworzone!

Proces Fermentacji Pokrycie i szczelne zamknięcie kiszki to klucz do sukcesu fermentacji. Zastosujmy inokulancje i stabilizatory, by poprawić proces. Pamiętajmy o 4-milimetrowej folii UV i obciążeniu, które zminimalizuje dostęp tlenu. Zadbajmy o kiszkę – to się opłaci!

Wartość Składników Odżywczych Profil składników odżywczych kiszki ma ogromne znaczenie. Wyższy poziom CSPS to lepsza strawność skrobi i mniej potrzebnych dodatków. Uważajmy na CSPS – oszczędzimy na karmie!

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...