Według Rabobank, jednego z głównych banków finansujących sektor rolnictwa w Holandii, obecny system rolniczy w kraju „osiągnął swoje limity”, a zmiana jest konieczna.
Rabobank, mający obecnie ekspozycję na wartość około 13 miliardów euro w sektorze hodowli bydła, świń, drobiu oraz wołowiny, ostrzegł, że jego klienci z sektora rolnictwa staną wkrótce przed okresem przejściowym „w kierunku bardziej zrównoważonego sektora”.
W najnowszym sprawozdaniu finansowym banku kooperacyjnego z globalnym zasięgiem działania w sektorze żywności i rolnictwa podkreślono, że od ubiegłego czerwca rolnictwo w Holandii zetknęło się z „dodatkową niepewnością co do swojej przyszłości” ze względu na wprowadzone przez rząd „plany azotowe”.
„Holenderski rząd ma ambicję stać się światowym liderem w zakresie rolnictwa cyrkulacyjnego do 2030 roku, co jest zgodne z naszymi celami klimatycznymi i przyrodniczymi,” mówi raport banku.
Holenderski rząd ma ambicję stać się światowym liderem w zakresie rolnictwa cyrkulacyjnego do 2030 roku, co jest zgodne z naszymi celami klimatycznymi i przyrodniczymi
Jednak mimo intensywnych negocjacji z wieloma interesariuszami, w których Rabobank również brał udział, nie osiągnięto porozumienia w sprawie rolnictwa.
Bank podkreślił, że jednym z głównych powodów braku porozumienia była „brak perspektyw na zrównoważony i uczciwy dochód dla rolników”. Rabobank zaktualizował swoje wizje sektora rolniczego, uwzględniając cele związane z przyrodą, wodą, klimatem, bioróżnorodnością oraz dobrostanem zwierząt na lata 2023-2040.
Stefaan Decraene, przewodniczący zarządu Rabobank, powiedział: „Aby pomóc sektorowi w przejściu do bardziej zrównoważonych praktyk biznesowych, Rabobank udostępnia 3 miliardy euro w formie pożyczek. Te środki umożliwią przedsiębiorcom z solidnym planem biznesowym finansowanie zmian w ich działalności na korzystnych warunkach i/lub z przedłużonymi okresami karencji.”
Dodatkowo, Rabobank zwiększy liczbę doradców dostępnych dla rolników w celu wsparcia ich w dążeniu do zwiększenia zrównoważenia.