17 maja 2024 roku odbyło się III Ogólnopolskie Forum Partnerów Biznesowych zorganizowane przez Grupę Mlekovita. Wydarzenie przyciągnęło szerokie grono przedstawicieli branży mleczarskiej, którzy debatowali na temat partnerstwa w biznesie, ochrony środowiska oraz przyszłości polskiego mleczarstwa.
W piątek, 17 maja br., odbyło się III Ogólnopolskie Forum Partnerów Biznesowych organizowane przez Grupę Mlekovita. Tematem przewodnim rozmów i wystąpień konferencyjnych było nie tylko partnerstwo w biznesie, ale również ochrona środowiska i przyszłość polskiego mleczarstwa. Punktem wyjścia do tematów prośrodowiskowych była nowoczesna, niezależna energetycznie Fabryka Biofermentacji, uroczyście otwarta przy centrali Grupy Mlekovita tuż przed rozpoczęciem Forum.
Trzecia edycja Forum i podziękowania dla partnerów
To już trzecia edycja Ogólnopolskiego Forum Partnerów Biznesowych, podczas którego Grupa Mlekovita spotyka się ze swoimi partnerami biznesowymi. W sercu polskiego przemysłu mleczarskiego licznie stawili się przedstawiciele firm współpracujących. Wydarzenie tradycyjnie otworzył Prezes Zarządu Grupy Mlekovita. – Partnerstwo to myślenie o interesie drugiej strony, a trafny wybór partnera w biznesie to jeden z kluczowych kroków do osiągnięcia sukcesu. Dlatego po raz kolejny spotykamy się w gronie zaufanych partnerów. Dziękuję Państwu nie tylko za obecność na Trzecim Ogólnopolskim Forum Partnerów Biznesowych, ale przede wszystkim za lata naszej owocnej współpracy. Cieszę się, że ta kooperacja trwa i może być wzajemna, bo pozwala rozwijać się i Mlekovicie, i jej Partnerom – mówił Dariusz Sapiński.
Po rozpoczęciu III Ogólnopolskiego Forum Partnerów Biznesowych przemówieniem Prezesa Zarządu Grupy Mlekovita Dariusza Sapińskiego nastąpiło uhonorowanie tytułem „Wzorowy Partner w Biznesie 2024” strategicznych kontrahentów Mlekovity za długotrwałą i wzajemną partnerską współpracę. Wyróżniono również najlepsze praktyki i wyniki w działalności oddziałów Grupy Mlekovita – decyzją Prezesa Dariusza Sapińskiego dyplom za efektywną restrukturyzację bazy surowcowej otrzymał Dyrektor Zakładu w Zakopanem Włodzimierz Szczerba.
Prelekcje i panele dyskusyjne
Trzecie Ogólnopolskie Forum Partnerów Biznesowych cieszyło się dużym zainteresowaniem firm i organizacji związanych z branżą mleczarską, przedstawicieli firm współpracujących z Mlekovitą w dziedzinach: handlu, produkcji, procesów technologicznych oraz finansów. Zgromadziło też liczne grono pracowników Grupy Mlekovita. Wydarzenie stanowiło doskonałą okazję do zaprezentowania swojej działalności i najciekawszych jej aspektów, a także ocen sytuacji rynkowej podczas prelekcji wygłoszonych przed szerokim gronem uczestników. Mogli oni wysłuchać wystąpień przygotowanych przez firmy: SEEN Technologie Sp. z o.o., PKO Bank Polski, SIG Combibloc Sp. z o.o., Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Tetra Pak Sp. z o.o.
Kwestie zrównoważonego rozwoju i nowa inwestycja
Tematem wiodącym konferencji stały się kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska, do których wstęp stanowiła uroczystość otwarcia i poświęcenia nowoczesnej, niezależnej energetycznie Fabryki Biofermentacji przy Centrali Grupy Mlekovita. W porannym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Grupy MLEKOVITA z Prezesem Zarządu Dariuszem Sapińskim na czele, a także reprezentanci wykonawcy z firmy SEEN Technologie z Prezesem Zarządu Dariuszem Jasakiem i dr. inż. Bogusławem Buczakiem, Prokurentem i Dyrektorem Działu Inżynieria Procesowa na czele.
Długoterminowe inwestycje proekologiczne
– Mlekovita jako lider nieustannie się rozwija i konsekwentnie swój model biznesowy opiera o stały rozwój nie tylko dla dobra klientów i konsumentów. Dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa wywierają ogromny wpływ na środowisko. Dla Mlekovity koncepcja zrównoważonego rozwoju opiera się na osiągnięciu równowagi pomiędzy wzrostem gospodarczym, poprawą jakości życia oraz dbałością o środowisko – mówił Prezes Zarządu Grupy MLEKOVITA Dariusz Sapiński. – Dlatego regularnie inwestujemy w ekologię, o czym świadczy oddanie do użytku dużego obiektu: nowoczesnej Fabryki Biofermentacji, dzięki której nasz zakład jest jeszcze bardziej przyjazny środowisku oraz zwiększa się jego niezależność energetyczna. Nowa inwestycja zapewnia łącznie pokrycie na energię elektryczną w 30% ogólnego zapotrzebowania zakładu centrali Grupy Mlekovita.
Inwestycja w liczbach i technologiach
Wartość otwartej 17 maja inwestycji wyniosła 72 mln zł i w całości została sfinansowana ze środków własnych. Generalnym wykonawcą była firma SEEN Technologie, a podwykonawcą odpowiedzialnym za roboty budowlano-konstrukcyjne – STRABAG. Celem zrealizowanej inwestycji było uzyskanie niezależności energetycznej w procesie oczyszczania ścieków i zagospodarowania odpadów oraz zapewnienie bezpieczeństwa w zakresie gospodarki ściekowej i odpadowej zakładu. Zastosowanie szeregu wysokoefektywnych i nowoczesnych technologii dedykowanych dla sektora mleczarskiego spowodowało, że dzięki osiąganym efektom inwestycja już została uhonorowana zaszczytnym tytułem EKOINWESTORA 2023 r.
Mlekovita jako pionier w ochronie środowiska
– Warto podkreślić, że Mlekovita była pionierem w zakresie wdrażanych niezawodnych rozwiązań oczyszczania ścieków. Pierwsza modernizacja naszego obiektu miała miejsce już w roku 2001, kiedy zostały zmodernizowane obiekty gospodarki ściekowej. W 2013 powstała instalacja do beztlenowej fermentacji osadów i serwatki, a obiekt rozpoczął własną produkcję energii. I od co najmniej dekady Mlekovita jest pionierem w branży: nasze rozwiązania prośrodowiskowe są wzorem dla innych firm z sektora mleczarskiego – to właśnie u nas pojawiają się jako pierwsze – podkreślał Prezes Dariusz Sapiński.
Nowa inwestycja była też punktem wyjścia pierwszego z paneli dyskusyjnych zorganizowanego podczas III Ogólnopolskiego Forum Partnerów Biznesowych. W panelu „Środowisko: ochrona, dobre praktyki, wyzwania” z udziałem: Prezesa Zarządu Grupy Mlekovita Dariusza Sapińskiego, Prezesa Zarządu SEEN Technologie Sp. z o.o. Dariusza Jasaka, Marketing Manager / East Europe w firmie Tetra Pak Sp. z o.o. Katarzyny Sady, Regional Marketing Manager Polska, Nodyki, Ukraina w firmie SIG Combibloc Sp. z o.o. Kariny Ostatek oraz Dyrektorów z zakładów Grupy Mlekovita: Adama Jurka (Trzebownisko) oraz Adama Czarnieckiego (Czarnków) uczestnicy debaty omawiali m.in. kwestie związane z inwestycjami w ochronę środowiska, redukcją zużycia energii czy proekologicznymi materiałami opakowaniowymi.
Panel dyskusyjny o przyszłości polskiego mleczarstwa
W ramach drugiego panelu dyskusyjnego, kończącego Forum, na temat przyszłości polskiego mleczarstwa rozmawiali: Dariusz Sapiński, Prezes Zarządu Grupy Mlekovita, Bartłomiej Celmerowski, Prezes Zarządu Multivac Sp. z o.o., Marcin Maciejewski z firmy FB-MONT Sp. k., Jacek Roman, Dyrektor Zarządzający w firmie Marbo Sp. z o.o., Patryk Kaczyński, Dyrektor Zarządzający w firmie SIG Combibloc Sp. z o.o., Marek Kozak, Członek Zarządu ATM GROUP Sp. z o.o. Sp. k., Karol Selinski, Dyrektor Działu Sprzedaży i Marketingu Zentis Polska Sp. z o.o., oraz Jerzy Lelito, Prezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Kamos w Kamiennej Górze, włączanej w struktury Grupy Mlekovita. Prelegenci poruszali m.in. tematy związane z rolą technologii w kształtowaniu przyszłości branży oraz wyzwaniami czekającymi polskie mleczarstwo.
Tegoroczne Ogólnopolskie Forum Partnerów Biznesowych, podobnie jak jego poprzednie edycje, było kolejną okazją do rozmów o zrównoważonym rozwoju, trendach i wyzwaniach stojących nie tylko przed Mlekovitą i branżą spożywczą, ale przed każdą z branż skupionych wokół mleczarstwa, której przedstawiciele licznie przybyli na wydarzenie.
Zobacz także: Nowa oczyszczalnia ścieków dla Grupy Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem oficjalnie otwarta