Partnerzy portalu:

AktualnościHot NewsKolejne przypadki ptasiej grypy u ludzi w Kalifornii: Wzrost zakażeń na fermach...

Kolejne przypadki ptasiej grypy u ludzi w Kalifornii: Wzrost zakażeń na fermach mlecznych

Opublikowane:

W Kalifornii potwierdzono trzeci przypadek ptasiej grypy u człowieka, a władze stanowe zgłaszają dwa kolejne podejrzenia. Coraz częstsze zakażenia wśród pracowników ferm mlecznych budzą niepokój naukowców, mimo że ryzyko dla ogółu społeczeństwa pozostaje niskie.

Trzeci przypadek ptasiej grypy u człowieka w Kalifornii

Kalifornijski Departament Zdrowia Publicznego poinformował o trzecim przypadku ptasiej grypy u człowieka w tym stanie. Osoba zarażona pracowała na fermie mlecznej i miała bezpośredni kontakt z zakażonym bydłem. To już trzeci taki przypadek odnotowany w Kalifornii, a władze potwierdzają również dwa kolejne podejrzenia zakażeń u ludzi. Przewiduje się, że liczba zachorowań wzrośnie, co jest związane ze zwiększoną liczbą zakażeń u krów mlecznych w całym stanie.

Wzrost liczby zakażeń wśród krów mlecznych

Kalifornia, największy stan produkujący mleko w USA, odnotowuje wzrost liczby zakażeń ptasią grypą w stadach mlecznych. Jak podaje Departament Rolnictwa USA, w 2024 roku niemal 300 stad mlecznych w 14 stanach uzyskało pozytywne wyniki testów na obecność wirusa, z czego około jedna trzecia przypadków została stwierdzona właśnie w Kalifornii, zwłaszcza od końca sierpnia.

Mimo rosnącej liczby zakażeń, Departament Zdrowia Publicznego uspokaja, że pasteryzowane mleko i produkty mleczne są nadal bezpieczne do spożycia.

Przypadki zachorowań u ludzi coraz częstsze

Od początku 2024 roku na terenie USA łącznie 16 osób miało pozytywny wynik testu na ptasią grypę po kontakcie z zakażonymi krowami mlecznymi i drobiem. Jeden przypadek odnotowano również w Missouri, gdzie zarażona osoba nie miała bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) stwierdzają, że takie przypadki nie są nieoczekiwane, a ryzyko zakażenia dla ogółu społeczeństwa pozostaje na niskim poziomie.

Jednakże przeniesienie wirusa na bydło oraz przypadki zakażeń wśród pracowników ferm rolnych wzbudziły obawy naukowców i urzędników federalnych. Ostrzegają oni przed potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi, choć na razie przypadki te są sporadyczne i mają łagodny przebieg.

Sytuacja w Kalifornii – brak dowodów na transmisję między ludźmi

Kalifornijski Departament Zdrowia Publicznego zaznacza, że nie zidentyfikowano żadnych powiązań między potwierdzonymi lub podejrzewanymi przypadkami zakażeń w stanie, co sugeruje, że wirus przenosi się ze zwierząt na ludzi, a nie między osobami. Wszystkie dotychczasowe przypadki miały miejsce u pracowników różnych ferm, a objawy ograniczały się głównie do łagodnych dolegliwości, takich jak zaczerwienienie oczu czy wydzielina z oczu. Żadna z osób nie wymagała hospitalizacji.

Brak mutacji wirusa

CDC poinformowało, że w analizowanych przypadkach nie zaobserwowano zmian genetycznych wirusa, które mogłyby wskazywać na większą zdolność do zakażania ludzi lub rozprzestrzeniania się między nimi. Nie wykryto również mutacji zmniejszających podatność wirusa na leki przeciwwirusowe, co jest pozytywną informacją dla służb medycznych i rolników.

Zwiększona liczba przypadków ptasiej grypy u krów mlecznych w Kalifornii oraz potwierdzone infekcje wśród pracowników ferm zwróciły uwagę władz stanowych i federalnych. Choć przypadki zakażeń u ludzi są nadal rzadkie i mają łagodny przebieg, eksperci monitorują sytuację, aby zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Społeczeństwo może być jednak spokojne – według CDC, ryzyko dla ogółu populacji pozostaje na niskim poziomie, a produkty mleczne są nadal bezpieczne do spożycia.

Zobacz także: Ketoza u krowy: objawy, przyczyny i leczenie

ŹródłoReuters

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Zagrożenie pryszczycą w Polsce: Polska Izba Mleka i GIW działają na rzecz bezpieczeństwa sektora mleczarskiego

W obliczu rosnącego zagrożenia wystąpienia pryszczycy w Europie, Polska...

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...