Partnerzy portalu:

AktualnościKomisja Europejska broni unijnego sektora mleczarskiego przed chińskim dochodzeniem antysubsydyjnym

Komisja Europejska broni unijnego sektora mleczarskiego przed chińskim dochodzeniem antysubsydyjnym

Opublikowane:

Unia Europejska podjęła zdecydowane kroki, kwestionując w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO) dochodzenie antysubsydyjne Chin dotyczące importu przetworów mlecznych z UE. Komisja po raz pierwszy interweniuje na wczesnym etapie postępowania, broniąc wspólnej polityki rolnej przed nieuczciwymi zarzutami.

W dniu 23 września 2024 r. Komisja Europejska zwróciła się do WTO z wnioskiem o konsultacje, kwestionując legalność wszczęcia przez Chiny dochodzenia antysubsydyjnego w sprawie importu unijnych produktów mlecznych. Dochodzenie, wszczęte 21 sierpnia, dotyczy takich produktów jak płynne mleko, śmietana o zawartości tłuszczu powyżej 10% oraz różne rodzaje serów.

Po raz pierwszy Unia Europejska zdecydowała się na podjęcie działań już na wczesnym etapie postępowania, wskazując na tendencję Chin do wykorzystywania środków ochrony handlu opartych na nieuzasadnionych zarzutach. Komisja argumentuje, że chińskie dochodzenie nie ma solidnych podstaw dowodowych i jest próbą ograniczenia unijnego eksportu. UE zamierza bronić swoich producentów przed nieuczciwymi działaniami, w pełnej współpracy z eksporterami i państwami członkowskimi.

Komisja Europejska podkreśla, że wspólna polityka rolna oraz inne krajowe i regionalne programy subsydiowania są zgodne z przepisami międzynarodowymi. Jednocześnie zaleca polskim firmom eksportującym produkty objęte chińskim dochodzeniem, aby zarejestrowały się w tym procesie do końca września 2024 roku. Rejestracja umożliwi dostęp do dalszych kroków w postępowaniu i dokumentacji związanej z dochodzeniem.

W przypadku, gdy konsultacje w ramach WTO nie przyniosą satysfakcjonującego rozwiązania, Unia Europejska może zwrócić się o powołanie panelu rozstrzygającego spór. Komisja deklaruje pełne wykorzystanie dostępnych środków prawnych, aby chronić interesy unijnego przemysłu mleczarskiego.

Zobacz także: Mleko jako naturalny sprzymierzeniec w walce z przeziębieniem

ŹródłoKE

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Zagrożenie pryszczycą w Polsce: Polska Izba Mleka i GIW działają na rzecz bezpieczeństwa sektora mleczarskiego

W obliczu rosnącego zagrożenia wystąpienia pryszczycy w Europie, Polska...

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...