Partnerzy portalu:

AktualnościKomisja Europejska wprowadza nowe regulacje dot. transportu zwierząt

Komisja Europejska wprowadza nowe regulacje dot. transportu zwierząt

Opublikowane:

Komisja Europejska podjęła kroki mające na celu jeszcze większe zaostrzenie wymogów prawnych dotyczących transportu zwierząt w Unii Europejskiej.

Nowe przepisy mają zapewnić lepsze warunki dobrostanu zwierząt. Projekt rozporządzenia wykonawczego, opublikowany na koniec 2023 roku, zakłada między innymi skrócenie czasu transportu zwierząt rzeźnych do maksymalnie 9 godzin oraz wprowadzenie obowiązku nocnego transportu w okresach wysokich temperatur.

Reforma przepisów transportowych ma na celu dostosowanie ich do najnowszych wyników badań naukowych oraz zwiększenie ich egzekwowalności. Przyszłe regulacje będą dotyczyły transportu bydła, świń, owiec, kóz i koni do rzeźni, które nie będą mogły trwać dłużej niż dziewięć godzin. Dla świń transportowanych w innych celach niż ubój, limit czasu zostanie określony na 21 godzin, z obowiązkową przerwą po dziesięciu godzinach.

Dodatkowo, w odpowiedzi na ekstremalne warunki pogodowe, nowe regulacje wprowadzają wymogi dotyczące transportu przy niskich temperaturach. Pojazdy będą musiały być odpowiednio zabezpieczone i kontrolowane pod kątem cyrkulacji powietrza, aby zapobiegać hipotermii zwierząt. W przypadku temperatur spadających do minus 5° C i niższych, czas transportu będzie ograniczony do dodatkowych dziewięciu godzin. W cieplejszych warunkach, kiedy temperatura osiąga od 25°C do 30°C, transport będzie możliwy tylko między godzinami 21:00 a 10:00, co ma zapobiec przegrzewaniu się zwierząt.

Zobacz także: Ceny mleka nadal w dół – przegląd rynku skupu w Polsce

ŹródłoKE

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...