Partnerzy portalu:

AktualnościKomisja Europejska zaprasza do konsultacji publicznych w sprawie dyrektywy azotanowej

Komisja Europejska zaprasza do konsultacji publicznych w sprawie dyrektywy azotanowej

Opublikowane:

Komisja Europejska otwiera forum dla rolników, organizacji rolniczych, doradców i zainteresowanych stron do udziału w konsultacjach publicznych, mających na celu ocenę wpływu dyrektywy azotanowej na ochronę wód przed zanieczyszczeniami rolniczymi. Konsultacje publiczne potrwają do 8 marca 2024 r.

W odpowiedzi na rosnące wyzwania środowiskowe i klimatyczne, Komisja Europejska rozpoczęła 1 grudnia 2023 roku serię konsultacji publicznych dotyczących dyrektywy Rady z 12 grudnia 1991 roku. Dyrektywa ta, znana jako dyrektywa azotanowa, ma kluczowe znaczenie dla ochrony wód przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z azotanów rolniczych.

Celem konsultacji jest przede wszystkim zbadanie skuteczności dyrektywy w kontekście współczesnych wyzwań związanych z rolnictwem, bezpieczeństwem żywnościowym oraz zmieniającymi się warunkami środowiskowymi i klimatycznymi. W szczególności, ocena skupi się na tym, jak dyrektywa wspiera rolników w dostosowywaniu się do zmian klimatycznych i zwiększaniu odporności gospodarstw.

Konsultacje mają również na celu przeanalizowanie, czy dyrektywa azotanowa efektywnie wspiera recykling składników odżywczych, wykorzystując różne źródła, w tym przetworzone nawozy naturalne. Dodatkowo, zostanie zbadane, czy istnieją możliwości uproszczenia dyrektywy oraz zmniejszenia obciążeń i kosztów związanych z jej wdrażaniem, jednocześnie zwiększając jej spójność z innymi przepisami i postępem w technologiach rolniczych.

Komisja Europejska zachęca wszystkich rolników, organizacje rolnicze, doradców rolnych oraz inne zainteresowane strony do aktywnego uczestnictwa w tych konsultacjach. Jest to niepowtarzalna okazja do wyrażenia opinii i wpłynięcia na przyszłość polityki środowiskowej w sektorze rolnym.

Więcej informacji, w tym szczegółowy kwestionariusz, dostępne jest na stronie internetowej Komisji Europejskiej. To właśnie tam zainteresowane strony mogą znaleźć wszystkie niezbędne materiały i przekazać swoje uwagi oraz propozycje dotyczące dyrektywy azotanowej.

Zobacz także: „Columbus” – Wiodący przykład innowacji i zaangażowania ekologicznego w Hochland Polska

ŹródłoMRiRW

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...