Komisja Europejska dała zielone światło duńskiemu programowi o wartości około 53 milionów euro, mającemu na celu promowanie bardziej przyjaznych dla klimatu praktyk produkcji mleczarskiej.
Inicjatywa, która potrwa do 31 grudnia 2027 r., jest częścią szerszych wysiłków Danii na rzecz ograniczenia emisji metanu z sektora rolnego, w szczególności hodowli zwierząt, i przyczynienia się do realizacji krajowych celów w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG).
Program ma na celu zachęcenie hodowców bydła mlecznego do przyjęcia bardziej zrównoważonych praktyk, które obniżają emisję metanu, istotnego czynnika przyczyniającego się do globalnego ocieplenia. Dodatkowo, rolnicy, którzy zobowiążą się do redukcji emisji wykraczającej poza obowiązkowe standardy, otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe, co dodatkowo zachęci ich do bardziej ambitnych działań na rzecz klimatu.
Główne cechy duńskiego programu
Kwalifikowalność: Otwarty dla hodowców bydła mlecznego w całej Danii.
Forma pomocy: Dotacje bezpośrednie pokrywające do 100% kosztów kwalifikowanych związanych ze środkami redukcji metanu.
Czas trwania: Trwa do 31 grudnia 2027 r.
Program został oceniony na podstawie art. 107 ust. 3 lit. c) Traktatu o funkcjonowaniu UE, który zezwala państwom członkowskim na udzielanie pomocy państwa na rozwój niektórych rodzajów działalności gospodarczej na określonych warunkach. Został on również przeanalizowany w świetle Wytycznych 2023 w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym, leśnym i obszarów wiejskich.
Komisja Europejska stwierdziła, że duński program jest niezbędny i proporcjonalny do osiągnięcia zamierzonych celów klimatycznych. Jest on zgodny z szerszymi celami UE w ramach wspólnej polityki rolnej i strategii „od pola do stołu”, które mają na celu promowanie zrównoważonego rozwoju w sektorze rolnym. Ponadto Komisja stwierdziła, że wpływ systemu na konkurencję i handel w UE będzie ograniczony i proporcjonalny do korzyści, jakie przyniesie on działaniom na rzecz klimatu.
Ta zgoda podkreśla zaangażowanie UE we wspieranie państw członkowskich w ich wysiłkach na rzecz osiągnięcia celów klimatycznych i zmniejszenia wpływu praktyk rolniczych na środowisko.
Zobacz także: XVII Ranking Spółdzielni Mleczarskich rozstrzygnięty!