Przedłużenie możliwości stosowania pasz GMO do 1 stycznia 2030 r. przewiduje znowelizowana przez Sejm ustawa o paszach; we wtorek senacka komisja rolnictwa opowiedziała się za skierowaniem nowelizacji pod obrady Senatu.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami zakaz stosowania pasz genetycznie zmodyfikowanych miałby wejść w życie z początkiem 2025 r.
We wtorek senatorowie po krótkiej dyskusji zgłosili dwa wnioski – o zaakceptowanie ustawy bez poprawek oraz o przesunięcie czasu wejścia w życie zakazu stosowania pasz GMO na 1 stycznia 2027 r.
Ostatecznie senatorowie przegłosowali skierowanie ustawy pod obrady Senatu bez poprawek.
Sejm we wrześniu już po raz siódmy znowelizował ustawę o paszach z 2006 r., przesuwając termin wejścia w życie zakazu stosowania pasz genetycznie modyfikowanych. Poprzednia nowelizacja zakłada, że takimi paszami można karmić zwierzęta tylko do 1 stycznia 2025 r.
Ministerstwo rolnictwa uzasadniło przedłużenie możliwości stosowania pasz GMO brakiem możliwości zastąpienia śruty sojowej innymi roślinami białkowymi. Ponadto, argumentem za była groźba utarty konkurencyjności eksportu, szczególnie mięsa. Śruta sojowa jest niezbędna w mieszankach paszowych dla młodego drobiu i młodych świń.
Polska sprowadza rocznie ok. 2,5 mln ton śruty sojowej, wydając na to 5-7 mld rocznie.
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r. (PAP)
Zobacz także: Chiński rynek mleka coraz trudniejszy dla polskich producentów