Partnerzy portalu:

AktualnościKryzys w Szwajcarii: Hodowcy bydła mlecznego wzywają do ratunku i podwyżek stawek...

Kryzys w Szwajcarii: Hodowcy bydła mlecznego wzywają do ratunku i podwyżek stawek skupu

Opublikowane:

Hodowcy bydła mlecznego w Szwajcarii stojący na krawędzi kryzysu, domagają się natychmiastowych podwyżek stawek za mleko. Zainicjowali widoczne protesty i apele do przemysłu przetwórczego oraz sieci detalicznych, w nadziei na ratunek dla swoich gospodarstw.

W obliczu niestabilności rynkowej i presji ze strony wielkich sieci detalicznych, szwajcarscy hodowcy bydła mlecznego są zmuszeni do desperackich działań, aby przetrwać.

W ostatnich dniach gospodarstwa rolne zamieniają się w arenę protestów. To dramatyczne wołanie o pomoc, które odbija się echem wśród szwajcarskich społeczności wiejskich. „Wielki napis „SOS” powstał na 5-hektarowym polu pomiędzy wioskami Echallens i Goumoens-la-Ville. Rolnicy stworzyli go z ustawionych traktorów z włączonymi światłami. W ten sposób zainicjowali kampanię, w której żądają podwyżek cen mleka dla hodowców bydła” – pisze Schweizer Bauer.

Kampania, zainicjowana przez ruch rolniczy Révolte Agricole Suisse, to manifestacja wobec bezczynności i braku wsparcia ze strony przemysłu przetwórczego oraz sieci detalicznych. Hodowcy domagają się natychmiastowych działań, aby zrównoważyć nierówności w systemie cen skupu.

Hodowcy bydła mlecznego żądają podwyżek cen za mleko o 5 do 10 centów. Cena uzależniona jest od od rejonu i klasy surowca. Jednak mleczarnie, powołując się na dyktowane przez detalistów ceny na rynku, bagatelizują te postulaty.

W odpowiedzi na niezrozumienie ze strony przemysłu przetwórczego, rolnicy skierowali swoje wezwanie o ratunek bezpośrednio do sieci detalicznych. W lutym farmerzy wystosowali petycje do gigantów handlowych, takich jak Coop, Migros, Lidl i Aldi, domagając się sprawiedliwszego podziału zysków.

Żądanie, aby detaliści przenieśli część swoich obrotów z sektora usług do pierwotnego, wydaje się być sensownym krokiem w kierunku równowagi ekonomicznej. Hodowcy szacują, że nawet niewielki odsetek obrotów przekazany na rzecz rolnictwa może uratować setki gospodarstw przed upadkiem.

Zobacz także: Chiński rynek otwarty na hiszpańską wołowinę

ŹródłoPAP

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...