Partnerzy portalu:

MarketingKwietne Łąki - innowacyjny projekt na rzecz ochrony zasobów wodnych

Kwietne Łąki – innowacyjny projekt na rzecz ochrony zasobów wodnych

Opublikowane:

Projekt „Kwietne Łąki” skupia swoje działania na aktywnej ochronie zasobów wodnych. Realizowany jest poprzez wykaszanie gruntów zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie ujęć wodnych oraz zbieranie powstałej zielonej biomasy. Dodatkowo prowadzona jest stała kontrola obszarów, które są objęte projektem, aby upewnić się, że na ich terenie nie są prowadzone żadne prace rolnicze, hodowlane czy budowlane.

Na chwilę obecną, 754 działki (60ha) wchodzą w skład programu. Projekt jest realizowany w Beskidzie Żywieckim, w gminach Jeleśnia, Radziechowy-Wieprz i Węgierska Górka

Na chwilę obecną, 754 działki (60ha) wchodzą w skład programu. Projekt jest realizowany w Beskidzie Żywieckim, w gminach Jeleśnia, Radziechowy-Wieprz i Węgierska Górka.

Początkowo, program był realizowany we współpracy z Parkami Krajobrazowymi, a w ciągu ostatnich sześciu lat projekt był prowadzony przy współpracy z Fundacją UNEP/GRID, mającą swoją siedzibę w Warszawie. Od 2023 roku współpracę nad projektem podjęła Fundacja Górom – lokalna organizacja, która jest dobrze rozpoznawana wśród lokalnych społeczności.

Fundacja Górom to organizacja, której ochrona przyrody i zasobów naturalnych są wpisane w jej codzienne działania, dlatego zdecydowała się na realizację zadań związanych z aktywną ochroną zasobów wodnych. Działa również na rzecz dokumentowania pozytywnego wpływu koszenia łąk i pastwisk na poprawę próchnicy w górnym profilu glebowym. Dzięki prowadzeniu własnej owczarni, skoszoną zieloną biomasę Fundacja będzie mogła wykorzystać do karmienia owiec.

Więcej informacji na: kwietnelaki.gorom.pl

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...