Departament Zdrowia stanu Luizjana poinformował w piątek o wykryciu pierwszego prawdopodobnego przypadku zakażenia wirusem H5N1 u człowieka w tym stanie. Pacjent pochodzi z południowo-zachodniej części Luizjany i obecnie przebywa w szpitalu.
Kontakt z chorymi ptakami przyczyną zakażenia
Wstępne ustalenia wskazują, że pacjent miał bezpośredni kontakt z chorymi i martwymi ptakami, u których podejrzewa się zakażenie wirusem H5N1. Wirus ten, będący odmianą grypy ptasiej, wywołuje wysoce zakaźne i ciężkie infekcje dróg oddechowych u ptaków.
Epidemia wśród dzikiego ptactwa i drobiu trwa od 2022 roku
Grypa ptasia H5N1 rozprzestrzenia się wśród dzikiego ptactwa i drobiu w całych Stanach Zjednoczonych od 2022 roku. Według danych na dzień 13 grudnia, potwierdzono 60 przypadków zakażeń u ludzi na terenie całego kraju, z czego większość miała związek z bezpośrednią ekspozycją na zakażone ptaki lub zwierzęta hodowlane. Nie odnotowano dotąd dowodów na przenoszenie wirusa z człowieka na człowieka w Stanach Zjednoczonych.
Działania w odpowiedzi na zagrożenie
Władze sanitarno-epidemiologiczne Luizjany ściśle współpracują z amerykańskimi Centrami Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), aby przeprowadzić szczegółowe badania epidemiologiczne w tej sprawie.
Jak się chronić?
Departament Zdrowia przypomina mieszkańcom, aby unikali kontaktu z dzikimi ptakami oraz zgłaszali przypadki znalezienia martwych lub chorych ptaków lokalnym służbom weterynaryjnym. Ważne jest również zachowanie higieny podczas pracy z drobiem oraz odpowiednie gotowanie produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso i jaja.
Pojawienie się pierwszego przypadku grypy ptasiej H5N1 u człowieka w Luizjanie to sygnał ostrzegawczy dla mieszkańców i służb sanitarnych. Chociaż ryzyko transmisji wirusa między ludźmi pozostaje niskie, należy podjąć wszelkie środki ostrożności, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.
Zobacz także: Ceny nabiału w UE: stabilizacja na międzynarodowych rynkach mleczarskich