Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z University of Newcastle w Australii wykazały, że dodanie gliny do diety krów może zmniejszyć ilość metanu w ich beknięciach o ponad 30%. Metan, jeden z głównych gazów cieplarnianych, jest wytwarzany przez krowy jako produkt uboczny trawienia paszy bogatej w błonnik.
Krowy odpowiedzialne za 40% globalnej emisji metanu
Według Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP), zwierzęta hodowlane, głównie krowy, są odpowiedzialne za około 40% globalnej emisji metanu. Biorąc pod uwagę, że metan przyczynia się do globalnego ocieplenia 25 razy bardziej niż dwutlenek węgla, zmniejszenie jego emisji jest ważnym zadaniem.
Podczas eksperymentów naukowcy testowali różne dodatki do paszy dla bydła, w tym olej rybny, wodorosty i liście tropikalne. Jednak minerał ilasty halloizyt wykazał najlepsze wyniki. W badaniu pilotażowym stwierdzono, że dodanie zmodyfikowanej formy gliny do paszy zmniejszyło emisję metanu w ciągu 24 godzin.
Bezpieczny dodatek do diety
Glinka ogranicza aktywność drobnoustrojów jelitowych i pasożytów odpowiedzialnych za produkcję metanu. Naukowcy zauważają, że halloizyt jest bezpieczny dla zwierząt gospodarskich, ponieważ regularnie spożywają one glebę podczas wypasu. Co więcej, minerał ten może nawet poprawić zdrowie zwierząt poprzez zmniejszenie kwasowości jelit. halloizyt jest wydalany z kałem, co czyni go potencjalnie bezpiecznym dodatkiem do diety.
Zobacz także: Dania: Nowy mikrochip może pomóc ograniczyć marnowanie żywności w mleczarniach