Partnerzy portalu:

PoradnikiOdchów cielątNiedobór żelaza u cieląt

Niedobór żelaza u cieląt

Opublikowane:

Chociaż niedobór żelaza w rzeczywistości nie występuje u dorosłych krów, występuje bardzo często u cieląt, ponieważ nowonarodzone cielęta mają niskie zapasy żelaza. Objawy niedoboru żelaza to zmniejszony apetyt, co skutkuje słabym wzrostem, apatią i zmniejszoną zdolnością do zwalczania infekcji.

Należy pamiętać, że cielęta rodzą się z niewielką ilością żelaza zmagazynowaną we krwi

Niedobór żelaza może powodować anemię, co oznacza, że w organizmie cielęcia nie jest transportowana wystarczająca ilość tlenu. To powoduje, że mają mniejszą witalność, mniej jedzą, wolniej rosną i mają matową sierść. Hodowcy rzadko łączą podatność swoich zwierząt na infekcje lub niewielki dzienny przyrost masy ciała z niedoborem żelaza. Należy pamiętać, że cielęta rodzą się z niewielką ilością żelaza zmagazynowaną we krwi, poziom ten w drugiej dobie po urodzeniu powinien wynosić około 20 mmol/l. Jednak wiele badań potwierdziło, że zwierzęta rzadko osiągają te wartości. Chociaż preparaty mlekozastępcze są wzbogacone w żelazo, nie są w stanie zrekompensować niedoborów na wczesnych etapach życia cielęcia.

Dlatego też zaleca się suplementację siary żelazem i innymi pierwiastkami śladowymi, takimi jak: selen, miedź czy kobalt w siarze. Koszt takiej suplementacji jest znacznie niższy niż koszt leczenia różnych schorzeń u cieląt. Uzupełnianie niedoborów żelaza można przeprowadzić doustnie lub w formie zastrzyków. Na rynku dostępnych jest wiele dobrych preparatów dla cieląt o wysokiej zawartości żelaza. Istnieją również bolusy zawierające chelatowane żelazo, które bardzo dobrze wchłania się w jelitach.

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...