Partnerzy portalu:

AktualnościNiemieccy rolnicy zapowiadają wznowienie masowych protestów w sprawie dopłat do oleju napędowego

Niemieccy rolnicy zapowiadają wznowienie masowych protestów w sprawie dopłat do oleju napędowego

Opublikowane:

Joachim Rukwied, prezes Niemieckiego Związku Rolników (DBV), zapowiedział, że 22 stycznia ruszy kolejna fala masowych protestów w całym kraju. Rolnicy domagają się zmian w polityce rządowej dotyczącej dopłat do oleju napędowego dla gospodarstw. Ostrzegł on, że jeśli rząd nie zmieni swojego stanowiska, może dojść do „erupcji” gniewu rolników.

Zapowiedź protestów zbiega się z obradami komisji budżetowej w Berlinie. Rukwied podczas konferencji prasowej podkreślił, że wśród niemieckich rolników panuje duży zamęt, gniew i niepokój. Zaznaczył, że rolnicy nie zamierzają ustępować w sprawie subsydiowania przez państwo paliwa rolniczego.

Przyczyny protestów

Zdaniem Rukwieda, ostatnie ustępstwa rządu federalnego w kwestii podatku od pojazdów rolniczych były jedynie strategicznym wybiegiem, mającym na celu stworzenie wrażenia dobrej woli. Jednakże, rolnicy nie zaakceptują żadnej podwyżki podatków na olej napędowy, co według nich nie rozwiązuje problemu.

Rukwied zapowiedział, że od przyszłego poniedziałku, jeśli rząd nie zmieni swojego stanowiska, protesty obejmą całą republikę. Podkreślił jednak, że niemieccy rolnicy nie zmierzają w kierunku radykalizacji protestów na wzór francuski i odżegnywał się od wszelkich aliansów z ultraprawicą. Przyznał, że rodziny rolników oczekują wysłuchania przez rząd, a brak reakcji może spowodować wybuchy społecznego niezadowolenia na dużą skalę.

Perspektywy rozmów z rządem

Związek jest gotowy do negocjacji z rządem w innych kwestiach, takich jak dopłaty do dobrostanu zwierząt, ale obecnie nie widzi sensu rozmawiania o transformacji rolnictwa. Rukwied mówi wręcz o „bankructwie transformacyjnym” rządzącej koalicji.

Zobacz także: Fantasia z nową kampanią reklamową

ŹródłoAgrarheute

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...