Partnerzy portalu:

RynkiRynek mlekaNowa era mleka A2A2: Genomika i rozwój polskiej mleczarni

Nowa era mleka A2A2: Genomika i rozwój polskiej mleczarni

Opublikowane:

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) rozpoczęła kolejną edycję innowacyjnego projektu „A2A2 – nowa droga produktów mlecznych”, wspierającego rozwój i promocję mleka A2A2 w Polsce poprzez zastosowanie zaawansowanej selekcji genomowej.

PFHBiPM wprowadza trzecią edycję swojego flagowego projektu „A2A2 – nowa droga produktów mlecznych”, finansowanego częściowo przez Fundusz Promocji Mleka. Celem projektu jest nie tylko promocja mleka A2A2 wśród hodowców bydła i przetwórców mleka, ale także budowanie świadomości konsumentów o jego korzystnych właściwościach.

Kluczowym zadaniem projektu „A2A2 – edycja 2024” jest stworzenie trwałego rynku dla polskiego mleka A2A2, co ma potencjalnie przyczynić się do rozwoju rodzimej hodowli i przetwórstwa mleczarskiego. W ramach pierwszych dwóch edycji, które obejmowały badania genotypu ponad 30 300 jałówek i krów, stwierdzono znaczny potencjał w produkcji mleka A2A2. W 2022 roku, z 14 304 zbadanych jałówek, 49% miało genotyp A2A2, a kolejne 42% stanowiły genotyp A1A2, który może być wykorzystany jako populacja zapasowa.

W kolejnym roku badań, przeprowadzonych na 16 001 zwierzętach, 51% wykazało obecność genotypu A2A2. PFHBiPM podkreśla, że sukces tych badań otwiera nowe perspektywy dla polskiego mleczarstwa, w tym lepszą opłacalność i możliwości eksportowe, szczególnie na tak konkurencyjne rynki jak amerykański, gdzie mleko A2A2 jest wysoko cenione.

W 2024 roku projekt koncentruje się również na edukacji hodowców o korzyściach płynących z genotypowania. Ta technika pozwala na precyzyjne dobieranie zwierząt do hodowli, kontrolę rodowodów oraz monitorowanie genetycznych wad, co znacząco przekłada się na poprawę wyników ekonomicznych stada.

Leszek Hądzlik, Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, podkreśla, że genotypowanie to inwestycja w przyszłość hodowli, mająca na celu nie tylko poprawę jakości produktów mlecznych, ale także zwiększenie konkurencyjności polskiego mleczarstwa na globalnym rynku. Projekt „A2A2 – edycja 2024” ma zbliżyć polskie mleczarstwo do dnia, w którym mleko A2A2 stanie się standardem na krajowych stołach.

– Chcemy uświadomić polskich hodowców, że genotypowanie nie jest kosztem, a inwestycją w przyszłość hodowli i jej rozwój. Liczymy, że tegoroczna edycja projektu przybliży nas o kolejny krok do dnia, w którym mleko A2A2 zagości na polskich stołach – podkreśla Leszek Hądzlik, Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Zobacz także: PFHBiPM apeluje o zniesienie wymogów KE w odpowiedzi na protesty rolnicze

ŹródłoPFHBiPM

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...