Partnerzy portalu:

AktualnościNowa oczyszczalnia ścieków dla Grupy Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem oficjalnie otwarta

Nowa oczyszczalnia ścieków dla Grupy Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem oficjalnie otwarta

Opublikowane:

W Wysokiem Mazowieckiem, 17 maja 2024 roku, Grupa Mlekovita uruchomiła nowoczesną oczyszczalnię ścieków, podkreślając swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój i ochronę środowiska.

17 maja w zakładzie produkcyjnym Grupy Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem odbyło się uroczyste otwarcie nowej oczyszczalni ścieków. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Grupy MLEKOVITA z Prezesem Zarządu Dariuszem Sapińskim na czele, a także przedstawiciele wykonawcy z firmy SEEN Technologie, w tym Dariusz Jasak, Prezes Zarządu, dr inż. Bogusław Buczak, Prokurent i Dyrektor Działu Inżynieria Procesowa, Michał Kozłowski, Zastępca Dyrektora Działu Realizacji oraz Piotr Szmich, Kierownik Projektu.

– „Mlekovita jako lider nieustannie się rozwija i konsekwentnie swój model biznesowy opiera o stały rozwój nie tylko dla dobra klientów i konsumentów. Dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa wywierają ogromny wpływ na środowisko. Dla Mlekovity koncepcja zrównoważonego rozwoju opiera się na osiągnięciu równowagi pomiędzy wzrostem gospodarczym, poprawą jakości życia oraz dbałością o środowisko” – mówi Prezes Zarządu Grupy Mlekovita Dariusz Sapiński. – „Dlatego regularnie inwestujemy w ekologię, o czym świadczy oddanie do użytku dużego obiektu: nowoczesnej fabryki biofermentacji, dzięki której nasz zakład jest jeszcze bardziej przyjazny środowisku oraz zwiększa się jego niezależność energetyczna. Nowa inwestycja zapewnia łącznie pokrycie na energię elektryczną w 30% ogólnego zapotrzebowania zakładu centrali Grupy Mlekovita.”

Prezes Zarządu SEEN Technologie, Dariusz Jasak, wyraził swoje zadowolenie z realizacji projektu: – „Jestem zaszczycony, że mogę być tutaj dzisiaj z Państwem, podczas tej wyjątkowej uroczystości. Dziękuję za zaufanie, jakim obdarzył nas Inwestor oraz za zaangażowanie wszystkim, którzy mieli swój wkład w realizację Projektu. Szczęśliwy finał tego ogromnego przedsięwzięcia nie mógłby być możliwy bez codziennej współpracy zespołu SEEN Technologie i Mlekovita.”

Celem inwestycji było spełnienie wymaganych parametrów ścieków przed zrzuceniem ich do rzeki Brok, a także przeprowadzenie procesu fermentacji metanowej osadów i serwatki, co pozwoliło na wytworzenie biogazu wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Nowa oczyszczalnia ma także na celu przejęcie zwiększonych ładunków zanieczyszczeń, ustanowienie połączenia z istniejącą oczyszczalnią oraz wdrożenie rozwiązań minimalizujących ilość produkowanego osadu.

Dzięki nowej inwestycji, oczyszczalnia jest w stanie produkować imponujące 5.146.500 m³ biogazu rocznie, co przekłada się na generowanie 12,5 GWh energii elektrycznej. To oznacza, że po pokryciu własnego zapotrzebowania na energię, dodatkowe 6,8 GWh może być wykorzystane na potrzeby zakładu. Ponadto, instalacja generuje 12,0 GWc energii cieplnej rocznie, z czego 4,4 GWc jest wykorzystywane w proszkowni.

Otwarcie nowego obiektu to istotny krok w kierunku zwiększenia efektywności operacyjnej zakładu oraz realizacji strategii zrównoważonego rozwoju, która jest kluczowym elementem działań Grupy MLEKOVITA w walce ze zmianami klimatycznymi. Projekt został zrealizowany w formule „pod klucz”, co zapewniło jego kompleksową i efektywną realizację.

Zobacz także: Ukraińska fabryka konserw mlecznych podbija rynek unijny

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Szwajcaria wprowadza kontrowersyjne etykiety dobrostanu zwierząt – nowe wyzwanie dla eksporterów żywności

Od 2026 roku w Szwajcarii obowiązywać będą nowe przepisy,...

Mlekovita z prestiżowym Złotym Laurem ReThink Packaging 2025

Grupa Mlekovita została uhonorowana Złotym Laurem w Konkursie ReThink...

Ceny mleka i produktów mleczarskich w UE i na świecie – najnowsze dane z czerwca 2025

Świeże dane z europejskiego i światowego rynku mleczarskiego pokazują...

Węgry zakazują importu mięsa z Polski

Od piątku na Węgrzech obowiązuje zakaz importu bydła, trzody...