Partnerzy portalu:

AktualnościO odpadach opakowaniowych w branży przetwórczej

O odpadach opakowaniowych w branży przetwórczej

Opublikowane:

W siedzibie ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi 21 sierpnia odbyła się konferencja „Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta w sektorze przetwórstwa żywności – główne wyzwania i propozycje rozwiązań”, w której udział wzięła Dyrektor biura PIM Agnieszka Maliszewska.

Omawiane były przede wszystkim prawne aspekty implementacji Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta oraz ich wpływu na warunki organizacyjne i finansowe funkcjonowania sektora przetwórstwa żywności.

Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (ROP)

To temat ważny dla sektora przetwórczego, choć nie tylko – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

Z szefem resortu rolnictwa zgodziła się też uczestnicząca w spotkaniu podsekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Potwierdzeniem jest tak duże zainteresowanie i liczny udział w wydarzeniu przedstawicieli producentów – zauważył minister Siekierski.

Aspekty prawne i finansowe

W trakcie konferencji omawiane były przede wszystkim prawne aspekty implementacji Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, jak również ich wpływu na warunki organizacyjne i finansowe funkcjonowania sektora przetwórstwa żywności.

Sektor żywnościowy a opakowania

W Polsce sektor żywnościowy odpowiada za ponad 30 proc. wszystkich wprowadzonych na rynek opakowań – poinformował wiceprezes zarządu Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Producentów Andrzej Gantner.

Dzisiejsza konferencja pokazuje, jak złożony i ważny jest to temat dla całej branży przetwórstwa żywności i dla całego łańcucha żywnościowego, od rolnika, poprzez przetwórcę, po handel – stwierdził minister Siekierski, podsumowując wydarzenie.

Szef resortu rolnictwa zadeklarował dalsze zainteresowanie ze strony resortu tematyką dotyczącą opakowań w sektorze przetwórstwa żywności, gdyż te opakowania mają swoje specyficzne właściwości.

Zobacz także: Chiny: Zmienne ceny produktów zwierzęcych i pasz w sierpniu 2024 r.

Źródło MRiRW, PIM

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Szwajcaria wprowadza kontrowersyjne etykiety dobrostanu zwierząt – nowe wyzwanie dla eksporterów żywności

Od 2026 roku w Szwajcarii obowiązywać będą nowe przepisy,...

Mlekovita z prestiżowym Złotym Laurem ReThink Packaging 2025

Grupa Mlekovita została uhonorowana Złotym Laurem w Konkursie ReThink...

Ceny mleka i produktów mleczarskich w UE i na świecie – najnowsze dane z czerwca 2025

Świeże dane z europejskiego i światowego rynku mleczarskiego pokazują...

Węgry zakazują importu mięsa z Polski

Od piątku na Węgrzech obowiązuje zakaz importu bydła, trzody...