Po trzech latach spadków importu produktów mleczarskich, Chiny mogą odnotować wzrost o 2% rok do roku w 2025 roku – prognozuje Rabobank. Odbicie to następuje po gwałtownym 17-procentowym spadku w pierwszych ośmiu miesiącach 2024 roku, wywołanym słabym popytem krajowym oraz nadpodażą na rynku.
Znaczące spadki w kluczowych kategoriach
Raport Rabobank ujawnił istotne spadki importu w najważniejszych kategoriach produktów mleczarskich w 2024 roku:
- Import odtłuszczonego mleka w proszku (SMP) spadł o 36,8%, osiągając 178 tys. ton metrycznych.
- Całkowity import mleka w proszku (WMP) zmniejszył się o 12,6%.
- Import mleka płynnego i śmietany spadł o 15,6%.
- Import mleka modyfikowanego dla niemowląt zmniejszył się o 14,8%.
Pomimo tych spadków Michael Harvey, starszy analityk ds. mleczarstwa Rabobank, przewiduje punkt zwrotny w 2025 roku, wynikający z ograniczenia podaży oraz oczekiwań wzrostu popytu konsumenckiego.
Wyzwania na rynku krajowym
Chiński sektor mleczarski zmaga się z rosnącymi problemami, w tym niskimi cenami mleka na rynku pierwotnym, które obecnie są na poziomie najniższym od 10 lat. Taka sytuacja prowadzi do redukcji stad oraz zamykania gospodarstw, szczególnie tych małych i średnich.
Według chińskiego Narodowego Biura Statystycznego produkcja mleka w pierwszych trzech kwartałach 2024 roku spadła o 0,1%. Duże gospodarstwa mleczarskie nadal odnotowują powolny, choć nie negatywny wzrost produkcji, podczas gdy mniejsze farmy przyspieszają wyjścia z rynku. Rabobank ocenia ten trend jako część szerokiej fazy konsolidacji wywołanej obecnym cyklem spadkowym w mleczarstwie.
Stabilizacja w cieniu obaw konsumenckich
Pomimo utrzymującego się niskiego popytu konsumenckiego Rabobank wyraża ostrożny optymizm, że rynek zbliża się do dna cyklu spadkowego. Raport wskazuje jednak na poważne wyzwania dla pełnego ożywienia, takie jak niski poziom zaufania konsumentów oraz słabe oczekiwania dochodowe.
Prognozy na 2024 rok przewidują umiarkowany wzrost konsumpcji mleczarskiej, co w połączeniu ze spadkiem krajowej produkcji mleka w Chinach może poprawić perspektywy importowe.
Prognozy na 2025 rok
Rabobank spodziewa się stopniowego ożywienia importu mleczarskiego w Chinach w 2025 roku. Poprawę tę mają wspierać ograniczenia podaży oraz konsolidacja rynku. Jednak trwały wzrost będzie zależał od wzmocnienia zaufania konsumentów oraz zmniejszenia nierówności dochodowych, które pozostają głównymi barierami wzrostu konsumpcji.
Analiza Rabobank wskazuje, że strukturalne wyzwania chińskiego rynku mleczarskiego mogą wymagać czasu na rozwiązanie. Niemniej, prognozowany wzrost wolumenu importu w 2025 roku daje nadzieję na punkt zwrotny dla globalnego przemysłu mleczarskiego.
Zobacz także: Siloking wprowadza nowy system magnesów dla paszowozów – bezpieczeństwo i efektywność w jednym