Choroba niebieskiego języka (Bluetongue) to zakaźna choroba wirusowa przeżuwaczy, w tym bydła, owiec i kóz, wywoływana przez wirus z rodzaju Orbivirus. Pierwsze jej ognisko w Polsce wykryto w minionym tygodniu w województwie dolnośląskim.
Choroba nie przenosi się na ludzi ani inne gatunki zwierząt domowych, jednak jej wpływ na hodowlę zwierząt gospodarskich może być znaczący. Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Weterynarii, choroba rozprzestrzenia się głównie przez owady kłująco-ssące z rzędu muchówek, rodzaju kuczmany (Culicoides), a także poprzez krew lub nasienie.
Co wiemy o pierwszym przypadku w Polsce?
W listopadzie 2024 roku odnotowano pierwszy przypadek choroby niebieskiego języka w Polsce, w województwie dolnośląskim, w miejscowości Rajczyn. Stado liczy 31 sztuk bydła.
Objawy choroby
U bydła choroba może przebiegać bezobjawowo lub z łagodnymi objawami, takimi jak gorączka, ślinotok, czy obrzęki jamy ustnej. W przypadku owiec objawy są bardziej widoczne i mogą obejmować wysoką gorączkę, duszność, siny język oraz deformacje u nowo narodzonych jagniąt.
Choroba niebieskiego języka w Europie
Choroba niebieskiego języka rozprzestrzenia się w wielu krajach europejskich, m.in. Austrii, Niemczech, Czechach, Włoszech czy Portugalii.
Szczegółowe informacje oraz bieżące komunikaty, związane z chorobą niebieskiego języka można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Zobacz także: Analiza rynku mleczarskiego: wzrosty cen masła, mleka i serów oraz ich wpływ na branżę