Memorandum o współpracy polsko-ukraińskiej w sektorze mleczarstwa zostało podpisane podczas spotkania wiceministrów rolnictwa obu krajów – poinformowało we wtorek MRiRW. Obejmuje ono m.in. wymianę doświadczeń i harmonizację działań branży w kontekście przyszłej integracji Ukrainy z UE.
W komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazano, że w spotkaniu sektora mleczarskiego Polski i Ukrainy uczestniczyli przedstawiciele rządów obu krajów: wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy Victor Kantsurak, a także przedstawiciele branży mleczarskiej.
Podczas spotkania, które odbyło się w poniedziałek, podpisano Memorandum of Understanding (MoU). Dokument ten określa współpracę polsko-ukraińską w kwestiach m.in. promowania i wspierania zamierzeń sektora mleczarskiego Ukrainy w zakresie harmonizacji działalności zgodnie z wymogami UE oraz tworzenia i przekazywania do administracji i opinii publicznej wspólnych stanowisk i opinii nt. wymiany handlowej artykułami mleczarskimi, także w kontekście przyszłej integracji Ukrainy z Unią Europejską.
Memorandum obejmuje także udział ekspertów w opracowaniu wspólnej mapy drogowej dla europejskiej integracji ukraińskiego sektora mleczarskiego. Ma ona zawierać konkretne kroki, harmonogramy i odpowiedzialność za ich wdrożenie, a także mechanizmy monitorowania i oceny postępów.
Współpraca między stronami w ramach Memorandum ma być prowadzona w obszarach m.in. wymiany doświadczeń w zakresie integracji europejskiej polskiego przemysłu mleczarskiego z ukraińskim, udzielania konsultacji i rekomendacji w zakresie harmonizacji ustawodawstwa ukraińskiego z ustawodawstwem UE w dziedzinie przemysłu mleczarskiego.
Współpraca ma dotyczyć także wzajemnego informowania się o aktualnych trendach i zmianach w ustawodawstwie stron związanych z przemysłem mleczarskim oraz nawiązywania kontaktów i organizowania wspólnych wydarzeń w formacie Ukraina-Polska-UE.
„Współpraca tego typu jest nam potrzebna. Powinno nam zależeć, aby produkty zarówno z Ukrainy, jak i z Polski trafiały na rynki trzecie oraz na tym, żeby wspólnie budować ten potencjał” – powiedział wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski, cytowany w komunikacie.
Wskazał, że 20 lat temu, kiedy Polska wchodziła do UE, też istniała obawa unijnych krajów czy Polska nie zagrozi tym rynkom. Tak się nie stało i to również jest szansą na współpracę – zaznaczył wiceminister.
„Dzisiaj eksportujemy do Ukrainy 6-krotnie więcej mleka, niż z niej importujemy, dzięki czemu ten rynek w żaden sposób nam dzisiaj nie zagraża. Ważne jest, aby przekazywane informacje były rzetelne, żeby nie było fake’owych informacji i dezinformacji. Musimy budować wspólne relacje, myśląc o przyszłości” – stwierdził Krajewski.
„Wiemy, że jest to proces długi, że przed Ukrainą jeszcze wiele lat, zanim nastąpi integracja, ale chcemy też mówić o tym, że jeżeli mamy ze sobą konkurować, to na zasadach równych. Nasze warunki produkcji i przetwórstwa muszą być jednolite. Chcemy współpracować, chcemy ze sobą dzielić informacje, chcemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem, chcemy wspólnie budować nasze pozycje na rynkach krajów trzecich. O tym m.in. jest Memorandum” – podsumowała dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska.
Jej zdaniem tego typu inicjatywy są niezwykle cenne dla obu krajów. Polska i Ukraina są ważnymi producentami mleka w Europie. Współpraca obu stron może pomóc w zwiększeniu handlu i inwestycji, a także w wymianie wiedzy i technologii. Wspólne działania mogą też wzmocnić konkurencyjność branży mleczarskiej obu krajów na rynku międzynarodowym – oceniła. (PAP)
Zobacz także: Produkty mleczne wyłączone z systemu kaucyjnego – deklaracja Ministerstwa Klimatu i Środowiska