Partnerzy portalu:

AktualnościPolska ferma ustanowi nowy rekord największej instalacji udojowej VMS

Polska ferma ustanowi nowy rekord największej instalacji udojowej VMS

Opublikowane:

Zaawansowane technologicznie gospodarstwo mleczne w Cieszymowie będzie największą na świecie instalacją udojową VMS. Ten innowacyjny obiekt, znany jako Fortune Cieszymowo, jest efektem współpracy Fortune Sp. z o.o., lidera w hodowli bydła mlecznego i uprawie roślin w Polsce, z firmą DeLaval.

Nowy rekord polskiej fermy

Gospodarstwo będzie wyposażone w 25 robotów DeLaval VMS™ V300: 24 w głównej hali udojowej i jeden w porodówce. Dotychczas największym gospodarstwem, które zdecydowało się na dój grupowy w technologii VMS była firma Lønholm Agro z Danii, składająca się z 24 robotów DeLaval VMS™ V310.

W doju partiami stosuje się roboty VMS, ale zamiast doić krowy indywidualnie, zgodnie z ich własnymi harmonogramami, metoda ta grupuje krowy i doi je partiami, podobnie jak w hali udojowej lub systemie karuzelowym. Zasadniczo, system doju partiami VMS łączy w sobie zaawansowaną automatyzację technologii VMS z ustrukturyzowanym grupowaniem typowym dla systemów hal udojowych.

Efektywność energetyczna kluczowym elementem projektu

Oprócz urządzeń udojowych, w Fortune Cieszymowo znajdą się również inne technologie DeLaval, takie jak rozwiązania do zarządzania ściekami, systemy chłodzenia mleka, koryta wodne, maty podłogowe i systemy klimatyzacji. Efektywność energetyczna jest kluczowym elementem projektu. Strategie obejmują wstępne chłodzenie wody dla krów i odzyskiwanie ciepła z agregatu chłodniczego. Wstępnie schłodzona woda, po ponownym podgrzaniu, zostanie wykorzystana do czyszczenia sprzętu, wspierając ogólne wysiłki gospodarstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Rozpoczęcie inwestycji poprzedzone było dziesiątkami spotkań i wielogodzinnych rozmów spędzonych na wspólnych uzgodnieniach, wyjazdach i planowaniu. Oficjalny start inwestycji i symboliczne wbicie łopaty w ziemię miało miejsce 18 lipca 2024.

Ten sukces ma wielu ojców

Andrzej Kowalski, Regionalny Dyrektor Sprzedaży w DeLaval Polska, mówi: „Ten sukces ma wielu ojców, a osiągnięcie go nie byłoby możliwe bez wsparcia zespołu DeLaval Sp. z o.o. a w szczególności – Krzysztofa Dembowskiego, Jacka Karmana, Leonida Rudenko Szczególne podziękowania należą się również Autoryzowanemu Dealerowi DeLaval – firmie TECHMAR. Pan Mariusz Mackiewicz zapoczątkował rozmowy z klientem, który przez ostatnie 20 lat współpracował z naszą konkurencją, wykazał się fachową wiedzą, profesjonalnym serwisem i dbałością o potrzeby klienta. Nasza siła tkwi w #blueteam, i tylko dzięki wspólnemu działaniu będziemy w stanie osiągnąć założony cel.”

Paweł Hupało, Dyrektor Sprzedaży DeLaval Polska, zwraca uwagę na szeroko zakrojone przygotowania do tej inwestycji: „Inwestycję poprzedziły liczne spotkania, wnikliwe dyskusje i szczegółowe planowanie. Dziękujemy właścicielom i zarządowi Fortune Sp. z o.o. za zaufanie oraz niezłomne wsparcie zespołu DeLaval Sp. z o.o. z o.o. Wspólnie tworzymy wyjątkową historię, przyczyniając się do rozwoju i wzmocnienia sektora hodowli krów mlecznych w Polsce.”

Andrzej i Paweł dziękują również zespołowi DeLaval Sp. z o.o. za ich niezłomne wsparcie oraz dealerowi DeLaval Mariuszowi Mackiewiczowi, którego kluczowa rola w nawiązaniu kontaktu z Fortune Sp. z o.o. odegrała kluczową rolę w podjęciu decyzji o przejściu na DeLaval po 20 latach współpracy z inną firmą.

Prace związane z instalacją pierwszego robota w porodówce będą realizowane jeszcze w tym roku, a zakończenie prac wraz z zainstalowaniem pozostałych robotów w hali udojowej planowane jest na połowę 2025 roku.

Zobacz także: Sojusz destylarni mleczarskich w celu przekształcenia mlecznego produktu ubocznego w zrównoważone paliwo lotnicze

Źródłodelaval.com

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...