Partnerzy portalu:

RynkiRynek mlekaPolska na szarym końcu w produkcji mleka bio – liderzy UE daleko...

Polska na szarym końcu w produkcji mleka bio – liderzy UE daleko przed nami

Opublikowane:

Polska pozostaje na końcu listy w Unii Europejskiej pod względem udziału mleka bio w skupie. W listopadzie 2024 roku wyniósł on zaledwie 0,1%, podczas gdy liderzy, tacy jak Austria, Dania i Szwecja, osiągają wartości powyżej 10%.

Wzrost skupu mleka krowiego w UE

Zgodnie z najnowszymi danymi Komisji Europejskiej, rynek mleczarski w Unii Europejskiej odnotowuje wzrost. W listopadzie 2024 roku skup mleka krowiego wzrósł o +1,7%, a w okresie styczeń–listopad 2024 roku o +0,7% (+0,4% po uwzględnieniu roku przestępnego). Największy wzrost skupu odnotowały Estonia (+5,9%), Węgry (+4,3%), Austria i Rumunia (po +4%). Z kolei największe spadki wystąpiły w Bułgarii (-2,8%), Niderlandach (-2,1%) i Finlandii (-1,6%).

Produkcja mleczarska na świecie

Na globalnym rynku mleczarskim obserwuje się zróżnicowane trendy. W listopadzie 2024 roku produkcja mleka wzrosła w Nowej Zelandii (+2,1%) i Wielkiej Brytanii (+5,4%), ale spadła w Australii (-0,3%) i Stanach Zjednoczonych (-1%).

Produkcja produktów mleczarskich w UE

W okresie styczeń–listopad 2024 roku w Unii Europejskiej odnotowano wzrost produkcji takich wyrobów jak mleko zagęszczone (+7%), mleko fermentowane (+3,8%), śmietana (+3,7%), sery (+2,7%) oraz mleko pitne (+1%). Spadła jednak produkcja masła (-1,4%), pełnego mleka w proszku (-2,2%) i mleka odtłuszczonego w proszku (+0,05%).

Polska na tle UE – mleko bio wciąż niszowe

Najwyższy udział mleka ekologicznego w skupie w listopadzie 2024 roku zanotowano w Austrii (18,3%), Danii (10,8%) i Szwecji (10,3%). Polska, z udziałem zaledwie 0,1%, pozostaje w tyle. Dla porównania, nawet kraje z mniejszą produkcją mleczarską osiągają lepsze wyniki, co podkreśla potrzebę zwiększenia inwestycji w rolnictwo ekologiczne i edukację konsumentów w Polsce.

Podsumowując, pomimo wzrostu skupu mleka w UE, Polska stoi przed wyzwaniem, jakim jest rozwój rynku mleka ekologicznego, by sprostać rosnącym oczekiwaniom konsumentów i zbliżyć się do liderów unijnego sektora bio.

Zobacz także: Pryszczyca w Niemczech: Polska wprowadza wzmożone kontrole i środki bezpieczeństwa na granicach

ŹródłoKE

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...