Partnerzy portalu:

AktualnościPracownicy PIWet-PIB wzywają do strajku: List otwarty wyraża frustrację z powodu niskich...

Pracownicy PIWet-PIB wzywają do strajku: List otwarty wyraża frustrację z powodu niskich wynagrodzeń

Opublikowane:

Pracownicy Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach wystosowali list otwarty, domagając się pilnych zmian w polityce wynagrodzeń i zapowiadając możliwość strajku. Brak regulacji płacowych od 2010 roku doprowadził do sytuacji, w której większość pracowników otrzymuje wynagrodzenia bliskie minimalnej płacy krajowej.

Wyzwania finansowe pracowników PIWet-PIB

Pracownicy Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach (PIWet-PIB) podkreślili w liście otwartym, że od 2010 roku nie doszło do żadnych znaczących regulacji płacowych. W efekcie około 70% pracowników otrzymuje wynagrodzenie na poziomie minimalnej płacy krajowej lub nieco wyższe, pomimo ich doświadczenia, kompetencji i zaangażowania w ważne dla zdrowia publicznego zadania badawcze.

PIWet-PIB, odgrywający kluczową rolę w monitorowaniu zagrożeń biologicznych i chemicznych dla zdrowia ludzi i zwierząt, wielokrotnie udowadniał swój wkład w polską gospodarkę oraz bezpieczeństwo zdrowotne obywateli. Mimo to, pracownicy wskazują na nierówności w wynagrodzeniach w porównaniu z innymi instytucjami sektora publicznego.

W liście otwartym pracownicy PIWet-PIB zwrócili uwagę na dysproporcje w wynagrodzeniach pomiędzy różnymi stanowiskami oraz w porównaniu z pracownikami Inspekcji Sanitarnej i Weterynaryjnej, którzy otrzymywali znaczne premie i podwyżki.

Kwestia odpowiedzialności i zarobków

Autorzy listu podkreślają, że obecna sytuacja jest wynikiem nieprawidłowej polityki finansowo-kadrowej poprzedniego dyrektora. Zauważają, że zarobki niektórych pracowników z niższym wykształceniem przewyższają wynagrodzenie wykwalifikowanych specjalistów, co prowadzi do nierówności i narusza godność pracowników. Zwracają uwagę na konieczność rozliczenia osób odpowiedzialnych za obecną sytuację w Instytucie.

Na skutek złej sytuacji finansowej z Instytutu odeszło wielu doświadczonych pracowników, w tym osoby z tytułami naukowymi i stopniami doktora. Ten odpływ talentów negatywnie wpłynął na działalność i potencjał badawczy PIWet-PIB.

Reakcje na brak podwyżek wynagrodzeń

Negatywne nastroje wśród pracowników Instytutu zostały potwierdzone podczas referendum strajkowego w grudniu 2022 roku. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zareagował na to odwołaniem dyrektora, ale nie wprowadzono odpowiednich zmian w zakresie wynagrodzeń.

Pracownicy PIWet-PIB domagają się regulacji płacowych i wyrównania wynagrodzeń względem innych jednostek nadzorowanych przez Ministerstwo Rolnictwa. Podkreślają potrzebę podwyżek wynagrodzeń proporcjonalnych do wzrostu minimalnej płacy krajowej, aby zapewnić godne wynagrodzenie odzwierciedlające wykształcenie, odpowiedzialność i doświadczenie pracowników.

Zapowiedź strajku jako środek nacisku

Pracownicy PIWet-PIB jasno zaznaczyli, że w obliczu braku odpowiedzi na ich postulaty i długiego okresu oczekiwania na spełnienie obietnic, rozpoczęcie akcji strajkowej wydaje się być jedynym rozwiązaniem. Wyrażają oczekiwanie szybkiej i zdecydowanej reakcji mającej na celu natychmiastową podwyżkę płac.

Sytuacja w PIWet-PIB rysuje obraz frustracji i niedocenienia pracowników instytucji o znaczeniu strategicznym dla państwa. Brak adekwatnego wynagradzania i narastające dysproporcje płacowe doprowadziły do sytuacji kryzysowej, która może znacząco wpłynąć na przyszłość Instytutu oraz na sektor zdrowia publicznego w Polsce.

Zobacz także: Trendy i zmiany w rynku mleczarskim UE: Kluczowe dane z najnowszego raportu Komisji Europejskiej

ŹródłoPIWet-PIB

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Zagrożenie pryszczycą w Polsce: Polska Izba Mleka i GIW działają na rzecz bezpieczeństwa sektora mleczarskiego

W obliczu rosnącego zagrożenia wystąpienia pryszczycy w Europie, Polska...

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...