Partnerzy portalu:

AktualnościApel o poparcie przez Sejm i Senat ważnych poprawek w ustawie o...

Apel o poparcie przez Sejm i Senat ważnych poprawek w ustawie o systemie kaucyjnym na opakowania po napojach

Opublikowane:

Organizacje reprezentujące sektor rolny i spożywczy, w tym producentów wód, napojów, produktów mleczarskich, soków i piw, apelują do Sejmu i Senatu o wprowadzenie poprawek do ustawy o systemie kaucyjnym na opakowania po napojach. W obecnym kształcie, ustawę uznają za szkodliwą dla polskiego rolnictwa, przetwórstwa, konsumentów oraz środowiska. Bez zmian, ustawę przewidują jako przyczynę wielomiliardowych strat i nieuniknionych wzrostów cen, a także negatywnego wpływu na środowisko.

Różne organizacje sektora rolno-spożywczego, w tym producenci napojów, produktów mleczarskich, soków i piw, jak również rolnicy, wzywają polski Sejm i Senat do wprowadzenia niezbędnych zmian do ustawy dotyczącej systemu kaucyjnego na opakowania po napojach. Według nich, aktualne zapisy mogą prowadzić do poważnych strat finansowych oraz degradacji środowiska.

W ich opinii, bez zastosowania poprawek, ustawę zobowiązującą do wprowadzenia systemu kaucji na opakowania po napojach mogą spowodować poważne konsekwencje. Te obejmują miliardowe straty w formie karnych opłat, które uderzą w przetwórców i rolników, oraz dodatkowe obciążenie społeczeństwa VATem naliczanym od kaucji. Dodatkowo, prawo może zniszczyć istniejące i skuteczne systemy kaucyjne na butelki szklane wielokrotnego użytku i doprowadzić do 16 miliardów niezebranych opakowań w 2025 roku.

Dodatkowo, prawo może zniszczyć istniejące i skuteczne systemy kaucyjne na butelki szklane wielokrotnego użytku i doprowadzić do 16 miliardów niezebranych opakowań w 2025 roku

Aby uniknąć tych niekorzystnych scenariuszy, organizacje proponują cztery kluczowe poprawki. Poprawki te mają na celu zapobieganie potencjalnym stratom finansowym, jak i środowiskowym. Zmiany obejmują dodanie możliwości samodzielnego lub organizowanego przez organizacje odzysku opakowań w 2025 roku, zwolnienie kaucji na opakowania jednorazowego i wielokrotnego użytku z podatku VAT, uznania firm wprowadzających butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra za wprowadzające napoje bezpośrednio i zmianę obowiązkowych poziomów zbiórki zapisanych w załączniku nr 1a do ustawy.

Apelujący podkreślają, że ustawę dotyczącą systemu kaucyjnego na opakowania po napojach jest kluczowa dla utrzymania konkurencyjności sektora rolno-spożywczego oraz dla ochrony środowiska. Bez niezbędnych zmian, ustawę może jednak przyczynić się do negatywnych skutków zarówno dla przemysłu, jak i dla konsumentów.

Przeczytaj więcej na: pfpz.pl

Udostępnij ten artykuł

spot_imgspot_img

Najczęściej czytane

Więcej podobnych

Rynek mleka w UE: ceny serów lekko w dół, mleko nadal drożeje

W lutym 2025 roku średnia cena mleka w Unii...

Pryszczyca: Polska gotowa na każdy scenariusz – najnowsze informacje z MRiRW

Mimo że w Polsce nie odnotowano przypadków pryszczycy, Ministerstwo...

​Zalecenia PIM w związku z zagrożeniem pryszczycą: Jak chronić gospodarstwa mleczne?

W obliczu realnego zagrożenia pryszczycą, Polska Izba Mleka (PIM)...

Pryszczyca 2025 – Co musisz wiedzieć? Aktualizacja działań prewencyjnych na Podkarpaciu

Zagrożenie pryszczycą nie słabnie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi...