W wyniku negocjacji pomiędzy przedstawicielami rządu a liderami protestu rolników, doszło do zawieszenia protestu na granicy polsko-ukraińskiej w Medyce. Porozumienie, podpisane w Rzeszowie, przewiduje realizację postulatów rolników, co może przynieść znaczące zmiany w sektorze rolnym.
Protest rolników na granicy polsko-ukraińskiej w Medyce zostaje zawieszony. Decyzja ta została podjęta w wyniku porozumienia, które podpisali Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesław Siekierski, wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul oraz lider „Podkarpackiej Oszukanej Wsi”, Roman Kondrów.
Podczas spotkania w Rzeszowie, minister Siekierski ogłosił, że rząd zaakceptował i przyjął do realizacji wszystkie trzy główne postulaty rolników. Pierwszym z nich jest uruchomienie dopłat do kukurydzy w wysokości 1 miliarda złotych. Drugim postulatem jest zwiększenie akcji kredytowej do kredytów płynnościowych o kwotę 2,5 miliarda złotych. Ostatnią zgodą jest utrzymanie wysokości podatku rolnego na poziomie z roku 2023.
Realizacja tych postulatów rozpocznie się po zakończeniu procesu legislacyjnego oraz po uzyskaniu akceptacji ze strony Komisji Europejskiej. Wojewoda Kubas-Hul zobowiązała się również do powołania zespołu doradczego do spraw rolnictwa, w skład którego wejdą przedstawiciele rolników.
Lider protestujących, Roman Kondrów, w swojej wypowiedzi dla mediów, podkreślił, że zawieszenie protestu ma charakter tymczasowy. Protest zostanie wznowiony, jeżeli postulaty nie zostaną zrealizowane w ustalonym czasie. Kondrów wyraził nadzieję, że porozumienie przyczyni się do poprawy sytuacji rolników w Polsce i zaznaczył, że protestujący będą uważnie śledzić postępy w realizacji zobowiązań.
To porozumienie jest widziane jako ważny krok w rozwiązywaniu problemów sektora rolnego w Polsce, które doprowadziły do protestu. Oczekuje się, że te zmiany przyczynią się do stabilizacji sytuacji na rynku rolnym oraz poprawy warunków życia rolników.
Zobacz także: Analiza rynku produktów mleczarskich: Trendy i prognozy według Foodcom