Pryszczyca, wysoce zakaźna choroba wirusowa zwierząt parzystokopytnych, została potwierdzona na Słowacji i Węgrzech. W odpowiedzi polskie służby weterynaryjne podejmują intensywne działania prewencyjne, aby uchronić kraj przed rozprzestrzenieniem się wirusa.
Pryszczyca w Europie Środkowej – sytuacja alarmowa
W dniu 2 kwietnia 2025 r. odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, zwołane w związku z pogarszającą się sytuacją epizootyczną na Słowacji i Węgrzech. Władze tych krajów oficjalnie potwierdziły ogniska pryszczycy – choroby wysoce zakaźnej, która może mieć poważne skutki dla przemysłu hodowlanego i eksportu.
Słowacja: pięć ognisk pryszczycy, intensywne działania kontrolne
Do dnia 2 kwietnia 2025 r. na terytorium Słowacji zidentyfikowano pięć ognisk pryszczycy w gospodarstwach utrzymujących bydło mleczne. Ostatnie z nich zostało potwierdzone 31 marca 2025 r. W czterech ogniskach przeprowadzono depopulację zwierząt, a także zakończono wstępne czyszczenie i dezynfekcję. W piątym przypadku wdrożono szczepienia supresyjne w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, a w najbliższych dniach planowane jest usunięcie całego stada.
Słowackie służby weterynaryjne aktywnie działają w obszarach objętych ograniczeniami – prowadzą kontrole gospodarstw, badania kliniczne zwierząt oraz testy laboratoryjne.
Restrykcje i środki zapobiegawcze na Słowacji
W związku z sytuacją, na obszarach zapowietrzonych, zagrożonych i buforowych obowiązują surowe ograniczenia:
- Dozwolone jest wyłącznie przemieszczanie zwierząt parzystokopytnych bezpośrednio do uboju.
- Handel wewnątrzunijny obejmuje jedynie certyfikowane przesyłki przeznaczone do uboju.
- Transport przez Słowację możliwy jest tylko poza strefami restrykcji, a przekraczanie granicy z Węgrami odbywa się wyłącznie przez przejście Sahy-Parassapuszta.
- Surowe mleko z obszarów ograniczonych musi być przewożone bezpośrednio do zakładów przetwórczych.
Węgry: dwa wtórne ogniska i działania kryzysowe
2 kwietnia 2025 r. węgierskie służby weterynaryjne zgłosiły dwa wtórne ogniska pryszczycy w gospodarstwach mlecznych zlokalizowanych na już objętych restrykcjami terenach. W obu przypadkach rozpoczęto szczepienia supresyjne oraz przygotowania do depopulacji.
Obszary objęte restrykcjami w związku z ogniskami pryszczycy obejmują części terytorium Słowacji, Węgier oraz Austrii i zostały wymienione w decyzji wykonawczej Komisji UE 2025/672.
Polska reaguje – działania Głównego Lekarza Weterynarii
W związku z sytuacją, 3 kwietnia 2025 r. odbyła się narada zespołu zarządzania kryzysowego przy Głównym Lekarzu Weterynarii z udziałem wojewódzkich lekarzy weterynarii. Spotkanie dotyczyło oceny przygotowań do zwalczania potencjalnego zagrożenia pryszczycą w Polsce.
Omówiono m.in.:
- stan inwentaryzacji zasobów i środków technicznych w regionach,
- kontrolę towarów pochodzących z krajów dotkniętych ogniskami choroby,
- napotykane trudności w działaniach prewencyjnych.
Dodatkowo Główny Lekarz Weterynarii wraz z Szefem Służby Weterynaryjnej i Inspektorem Weterynaryjnym Wojska Polskiego ustalali plan współpracy na wypadek rozprzestrzenienia się choroby na terytorium Polski.
Zobacz także: Niepokojące wieści z Węgier: Wybuch pryszczycy w regionie Győr-Moson-Sopron